Służył u Neptuna i Kopernika

  Służył u Neptuna i Kopernika

  tekst i fot. Monika Smól

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Sierż. sztabowy Dariusz Szulc bardzo lubi samochody. Pracując w drogówce praktycznie większość czasu spędza w policyjnych samochodach lub na mot

  Sierż. sztabowy Dariusz Szulc bardzo lubi samochody. Pracując w drogówce praktycznie większość czasu spędza w policyjnych samochodach lub na motocyklach.

  Sierż. sztabowy Dariusz Szulc policyjny mundur założył 18 lat temu. Jednak nie od razu trafił do Chełmna.
  Sierż. sztabowy Dariusz Szulc bardzo lubi samochody. Pracując w drogówce praktycznie większość czasu spędza w policyjnych samochodach lub na mot

  Sierż. sztabowy Dariusz Szulc bardzo lubi samochody. Pracując w drogówce praktycznie większość czasu spędza w policyjnych samochodach lub na motocyklach.

  Do Chełmna przez Gdańsk i Toruń


  - Dwa pierwsze lata spędziłem w zastępczej służbie wojskowej w gdańskiej prewencji - mówi Dariusz Szulc. - Tam naprawdę dużo się działo! Po roku przenieśli mnie jednak do Torunia. Długo tam nie pracowałem.


  W miesiącu miłości, maju 1990 roku, trafił do miasta zakochanych.


  - Przez niespełna rok zasilałem szeregi tutejszego patrolu prewencji - dodaje policjant. - Potem przeniesiono mnie do drogówki i w tej sekcji jestem do dzisiaj.


  Praca w Zespole Ruchu Drogowego Sekcji Prewencji i Ruchu Drogowego do nudnych nie należy. Policjanci nie tylko kontrolują kierowców, autobusy wyjeżdżające z dziećmi na wycieczki czy zatrzymują rowerzystów jadących na promilach. Zdarza im się też na przykład uczestniczyć w pościgach.


  - Kiedyś przyszło mi ścigać pirata drogowego, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej - opowiada Dariusz Szulc. - Wtedy było naprawdę groźnie. Mężczyzna zaczął uciekać. Nie ustąpił pierwszeństwa maluchowi na skrzyżowaniu ulic Hallera i Świętego Ducha. Goniłem go przez cale Chełmno. Kiedy na przejściu dla pieszych potrącił dwie kobiety, nie przebierałem już w środkach. Nie zastanawiałem się czy uderzy w radiowóz, czy nie i zajechałem mu drogę. Zatrzymał się. To była spora dawka adrenaliny i pamiętam, że doszło do tego dokładnie na dzień przed moim urlopem.


  Wyścigi z adrenaliną i złamany nos


  Ostatnio panu Darkowi znów przyszło ścigać się po naszych drogach.


  - Około trzech tygodni temu uciekał przed naszym patrolem kierowca audi - relacjonuje policjant. - Nie zatrzymał się do kontroli Nad Groblą. Najpierw pojechał w kierunku miasta. Potem skierował się na Klamry, Podwiesk, Łunawy. Złapaliśmy go w Klamrach. Okazało się, że zdecydował się na taki desperacki krok, ponieważ nie miał ubezpieczenia na auto sprowadzone z zagranicy i miał założone tablice od forda eskorta.


  Każdy policjant musi liczyć się z tym, że podczas służby może stracić zdrowie, a nawet życie.


  - Kiedyś byliśmy na interwencji przy ulicy Rynek - mówi najpopularniejszy policjant naszego powiatu. - Mąż bił żonę i siostrę. Wyprowadziliśmy go. Przez chwilę zajęty byłem otwieraniem radiowozu, a kiedy obracałem się w jego kierunku uderzył mnie z główki i złamał mi nos.


  O naszym laureacie


  Ma 38 lat. Mieszka w Brzozowie. W policji - od 1988 roku. Jego pasją są samochody. Jak sam przyznaje, lubi je często zmieniać. Najchętniej wybiera volkswageny i audi, ale ostatnio kupił peugeota.


  Duże doświadczenie i niezłe wyniki


  Dariusz Borowski, komendant powiatowy policji w Chełmnie, podkreśla doświadczenie swojego imiennika.


  - To wyróżniający się policjant - ocenia jego pracę. - Ma najdłuższy staż w ruchu drogowym. Młodszym policjantom, których mamy sporo w tej sekcji, zawsze służy radą. Jest doświadczony i osiąga dobre wyniki. Dodatkowo za zdobycie tytułu "Najpopularniejszego policjanta" u czytelników "Gazety Pomorskiej" dostanie ode mnie nagrodę.


  [email protected]


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem