Kiedyś może przyjadą turyści

  Kiedyś może przyjadą turyści

  Tekst i fot. Przemysław Łuczak

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Czy ruiny zamku w Papowie Biskupim staną się turystyczną atrakcją?

  Czy ruiny zamku w Papowie Biskupim staną się turystyczną atrakcją?

  Na zamku krzyżackim w Papowie Biskupim zakończyły się prace wykopaliskowe. Zdaniem archeologów, w przyszłości można by pomyśleć o stworzeniu programu konserwatorskiego dla tego zabytku.
  Czy ruiny zamku w Papowie Biskupim staną się turystyczną atrakcją?

  Czy ruiny zamku w Papowie Biskupim staną się turystyczną atrakcją?

  Przez ostatnie trzy tygodnie badania prowadziła tutaj ekipa archeologiczna z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz warszawskiej Fundacji "Ureusz". Fundacja zajmuje się organizacją prac wykopaliskowych obiektów militarnych w Polsce.


  Na pierwszy ogień poszedł XIII-wieczny zamek krzyżacki w Papowie Biskupim. Jest on jedynym w naszym kraju, który został zbudowany z kamienia polnego.


  Co odkryli tego lata?


  Badacze zamierzchłej przeszłości uważają tegoroczne wykopaliska za udane.


  - Odkryliśmy przede wszystkim grób, który najprawdopodobniej pochodzi z czasów budowy zamku - mówi Daniel Gazda z Fundacji "Ureusz". - Do takiego wniosku skłania nas to, że ludzkie szczątki znaleźliśmy we wkopie fundamentowym. Pobrane z grobu próbki zostaną poddane analizie przez naukowców z UMK. Wyniki pozwolą ostatecznie zweryfikować datę pochodzenia . Od strony wschodniej znaleźliśmy dwa poziomy bruku. Nie wiemy jeszcze, kiedy je ułożono. Jeden z nich być może pochodzi z czasu budowy zamku.


  Czego nowego dowiedzieliśmy się o papowskim zamku?


  - Choćby tego, że zamek był użytkowany jeszcze na początku XVII wieku - mówi Daniel Gazda. - Wskazuje na to materiał ceramiczny, który znaleźliśmy. Potem jednak, biskupstwo, które było właścicielem zamku, użyło budulca pochodzącego z niego do budowy seminarium w Chełmży.


  Turystyczna atrakcja?


  - Wyniki badań archeologicznych mogą być podstawą do stworzenia programu konserwatorskiego dla zamku - dodaje Daniel Gazda.


  Gmina o turystycznym wykorzystaniu zamku myśli od dawna. Przedsięwzięcie przekracza jednak jej możliwości finansowe. Niemniej bliskość "jedynki" budzi pewną nadzieję, że turyści - choć na krótko - kiedyś będą chcieli wpadać na zamek w Papowie Biskupim. Pod warunkiem jednak, że ruiny nie będą jedyną czekającą na nich atrakcją.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem