Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepiej zobaczyć na własne oczy

Przemysław Łuczak
W każdy czwartek, kiedy wstęp do Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie jest darmowy, odbywają się tutaj lekcje z historii regionalnej. Budzą one coraz większe zainteresowanie zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów.

     Na wizytę w muzeum trzeba się umawiać z pewnym wyprzedzeniem.
     Kilkadziesiąt tematów
     
- Zajęcia zostały zapoczątkowane już w momencie utworzenia muzeum w Chełmnie w 1983 roku - _mówi historyk Anna Grzeszna-Kozikowska z Muzeum Ziemi Chełmińskiej. - Wymyślił je pierwszy dyrektor muzeum, Jan Kałdowski. Ostatnio lekcje w muzeum cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
     Przyczyniło się do tego wprowadzenie do programu nauczania historii regionalnej. Z tej możliwości korzystają zwłaszcza chełmińskie szkoły wszystkich szczebli, ale od pewnego czasu coraz więcej jest szkół również z innych miejscowości naszego powiatu.
     
- Zdarzało się, że przychodziły do nas także dzieci z zerowej klasy - informuje Anna Grzeszna-Kozikowska. - Niekiedy prowadzimy również zajęcia dla studentów.
     Co roku pracownicy muzeum proponują od 35 do 45 tematów. Jeżeli jednak nauczyciel ma jakiś swój pomysł na przeprowadzenie lekcji, to również nie ma żadnych przeszkód, żeby go zrealizować.
     Pouczający spacer
     
W ubiegłym roku w muzeum odbyło się 171 lekcji. Uczestniczyły w nich nie tylko całe klasy, lecz również uczniowie biorący udział w pracach kółek zainteresowań.
     
- Wtedy proponujemy zajęcia na przykład z herbarzem czy tworzenie średniowiecznych dokumentów - mówi Anna Grzeszna-Kozikowska. - Niekiedy zajęcia odbywają się poza gmachem muzeum. Chełmno jest tak bogate w zabytki architektoniczne, że znajdują się one na każdym nieomal kroku, więc można na własne oczy, stojąc choćby na Rynku, zobaczyć różnice między gotykiem a renesansem._
     Kiedy w ostatni czwartek zaszliśmy do muzeum, Anna Grzeszna-Kozikowska prowadziła lekcję z uczniami I klasy Gimnazjum nr 1 w Chełmnie. Opowiadała o najstarszych dziejach Chełmna i jego założycielach. Wszyscy słuchali z uwagą.
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska