Garną się do pomocy

  Garną się do pomocy

  Monika Smól

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W Zespole Szkół nr 2 w Robakowie od półtora roku działa grupa wolontariuszy. W tym czasie udało im się już zorganizować wiele akcji, których celem jest pomoc innym. W placówce prężnie rozwija się także szkolne koło PCK.
  Ostatnia impreza z udziałem wolontariuszy z Robakowa to WOŚP

  Ostatnia impreza z udziałem wolontariuszy z Robakowa to WOŚP

       Opiekunem wolontariuszy w robakowskiej placówce jest Piotr Jezierski. Do tej grupy należą uczniowie klas gimnazjalnych: Marika Wiśniewska, Krystyna Maćkowska, Karolina Rujner, Daniel Chmiel, Mateusz Znaniecki oraz Przemysław Ziółkowski. Brali oni udział w Powiatowym Festynie Ruchowo-Rekreacyjnym dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, Ekipie św. Mikołaja oraz w XIII i XIV finale WOŚP.
       Dobro się czyni,nie gada o tym...
       
  We wszystkich tych akcjach brali udział również wolontariusze - uczniowie z innych klas, także ze szkoły podstawowej, którzy pomagali w realizacji zadań. Grupa stałych wolontariuszy koordynowała jednak zadania poszczególnych zespołów.
       Motto, którym kierują się wolontariusze brzmi: "Dobro się czyni, a nie gada o tym..."
       - Od marca wolontariusze rozpoczną akcję charytatywną pod nazwą "Wielkanoc" - mówi Piotr Jezierski. - Będzie ona polegała na zbiórce żywności i odzieży. Dary te zostaną przekazane najuboższym rodzinom ze środowiska lokalnego.
       W ramach wolontariatu dla lokalnego środowiska, w grudniu, udało im się już zorganizować 6,5 tony produktów mlecznych firmy Bacoma.
       - W styczniu zespół charytatywny zainicjował i koordynował akcję pomocy pogorzelcom z Trzebiełucha - dodaje opiekun wolontariuszy.
       Ostatnią imprezą, w jakiej brali udział wolontariusze, była organizacja tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sprzedawali bilety i serduszka.
       - Wolontariusze za symboliczną złotówkę zorganizowali przejażdżkę sankami - mówi Anna Czerwińska, nauczycielka ZS w Robakowie. - Młodzież i opiekunowie brali udział w licznych aukcjach orkiestrowych gadżetów. Można było skosztować wypieków przygotowanych przez uczniów i wypić herbatę w orkiestrowej kawiarence. Była zabawa przy muzyce i występy uczniowskich kabaretów. Uczestnicy stworzyli też krąg przyjaźni i zapalili światełko do nieba. Zebrali 865 złotych i 5 euro.
       Co dobre dla żołądkadla zdrowia
       
  W Robakowie, od wielu lat, działa również Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża. Obecnie jego opiekunem jest Mariola Kujawka. Od drugiego semestru opiekę nad PCK przejmie Alicja Wiśniewska.
       - Członkowie PCK pod okiem Marioli Kujawki przeprowadzają pogadanki dla koleżanek i kolegów ze szkoły na temat alkoholizmu, nikotynizmu, higieny i prawidłowego żywienia - wymienia Anna Czerwińska. - Wśród dzieci i młodzieży upowszechniają ideę Polskiego Czerwonego Krzyża, prawa humanitarnego oraz zasady promocji zdrowia.
       Współpracują z Caritasem
       
  Szkolne PCK współpracuje z Caritasem w parafii św. Marcina w Sarnowie.
       - W ramach współpracy nasza młodzież co roku przygotowuje część artystyczną z okazji Dnia Chorych, wykonuje stroiki świąteczne, organizuje opłatek dla osób chorych i samotnych - mówi Anna Czerwińska. - Członkowie PCK przygotowują również apele szkolne z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS i Dnia Ziemi.
       Uczniowie należący do szkolnego PCK biorą udział w licznych konkursach i olimpiadach, na szczeblu rejonowym i wojewódzkim. Zdobywają tam znaczące miejsca. Reprezentowali swoją szkołę między innymi w rejonowym konkursie o żywieniu "Czy wiesz co jesz?", ogólnopolskiej olimpiadzie promocji zdrowego stylu życia - w ramach działalności PCK oraz olimpiadzie ekologicznej "Tajemnice fizjologiczno-anatomiczne ludzkiego ciała".
       Po zakupy i na pogawędkę
       
  Wolontariusze działający pod opieką Piotra Jezierskiego już od lutego rozpoczynają nową akcję. Tym razem będzie ona skierowana do osób samotnych i chorych.
       - Moi wolontariusze już rozpoczęli rozmowy z sołtysami wsi, w celu uzyskania informacji o osobach potrzebujących - informuje Piotr Jezierski. - Młodzież będzie pomagała wskazanym osobom w drobnych pracach domowych, robieniu codziennych zakupów, jak również odśnieżaniu podwórek, a także umilaniu czasu rozmowami.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem