Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz chętniej czytamy

Tekst i fot. Monika Smól
- Czytelnictwo wzrosło także w dziale  dziecięcym - mówi Marzanna Pieniążek,  dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w  Chełmnie
- Czytelnictwo wzrosło także w dziale dziecięcym - mówi Marzanna Pieniążek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chełmnie
W ubiegłym roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej więcej osób wypożyczało książki i zaglądało do czytelni.

     W minionym roku 157 czytelników zyskała miejska biblioteka. Z jej bazy korzystają systematycznie 4 794 osoby. Odwiedziło ją natomiast ponad 42 tys. osób, czyli ponad 6 tys. więcej niż w 2004 roku.
     Chełmińska biblioteka ma, poza swoją siedzibą, jeszcze trzy punkty: w pawilonie na osiedlu Kopernika, Domu Pomocy Społecznej i w Warsztatach Terapii Zajęciowej. Podsumowanie dotyczy wszystkich palcówek.
     169 osób dziennie
     
- Zagląda do nas więcej zarówno czytelników dorosłych, jak i dzieci - mówi Marzanna Pieniążek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Ludzie chętnie wypożyczają na weekend książki, które na co dzień udostępniamy wyłącznie w czytelni. Średnio każdego dnia bibliotekę odwiedza sto sześćdziesiąt dziewięć osób.
     Biblioteka finansowana jest głównie przez budżet miasta. Dokłada się także Starostwo Powiatowe. Biblioteka pozyskuje także pieniądze z Fundacji Batorego i Ministerstwa Kultury.
     - Fundacja Batorego i Ministerstwo Kultury przekazuje środki wyłącznie na zakup książek - dodaje Marzanna Pieniążek. - Znaczne wpływ, bo ponad dwadzieścia tysięcy złotych, mieliśmy pod koniec ubiegłego roku z ministerstwa. Dzięki dofinansowaniu starostwa, które podpisało umowę z Urzędem Miasta, studenci, uczniowie z powiatu, mogą bez kaucji korzystać z naszych zbiorów. W 2005 roku na książki wydaliśmy ponad pięćdziesiąt tysięcy złotych.
     Dzieci - z obrazkami, śli - nowości
     
Co wypożyczają najczęściej czytelnicy?
     - Dzieci książki pisane dużą czcionką, kolorowe, najnowsze wydania - wymienia pani Marzanna. - Z kolei dorośli serie wydawnicze. Stąd te pozycje najczęściej kupujemy. W związku ze zmianą listy lektur, zaopatrujemy się w książki, które stały się lekturami, mimo iż to biblioteki szkolne mają o to zadbać. Mamy więc "Harry Potera", książki Małgorzaty Musierowicz.
     Szefowa biblioteki planuje w tym roku zakup komputera i licencji, dzięki czemu czytelnicy mogliby sprawdzać czy interesujące ich książki są dostępne, za pomocą katalogu w sieci.
     - To by nam usprawniło pracę - tłumaczy. - Kiedyś już takie stanowisko w bibliotece było, ale ktoś włamał się i ukradł komputer.
     **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska