Ślizgają się kierowcy na łysych oponach

  Ślizgają się kierowcy na łysych oponach

  Monika Smól

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Na drogach naszego powiatu coraz częściej dochodzi do kolizji. Kierowcy jeżdżą nieostrożnie, zbyt szybko, na "łysych" oponach, zapominają włączyć światła.
       Wczoraj w Brzozowie (gmina Kijewo Królewskie) vw golf i polonez wpadły do rowu. Kierowcy nie dostosowali prędkości jazdy do panujących warunków atmosferycznych. W sobotę rano, w Pa(gmina Stolno) kierujący osobowym renault Jerzy W., nie zachował odpowiedniej odległości i wjechał w tył seata toledo, którym kierował Damian Z. Dwie godziny później, w tej samej miejscowości, kierujący walcem drogowym Leon B., podczas robót drogowych nie zachował ostrożności i uderzył w należącego do Jarosława C. fiata seicento. Do kolizji dochodzi w powiecie niemal każdego dnia.
       Światło pamięci
       
  Policjanci apelują do kierowców przede wszystkim o rozsądek i zachowanie ostrożności na drogach. Tym bardziej że z dnia na dzień pogarszają się warunki atmosferyczne. Mgła, deszcze, śnieg powodują, że drogi są coraz bardziej śliskie.
       - Nie wszyscy kierowcy pamiętają też, że jeździmy z włączonymi światłami - mówi Sławomir Bęben, naczelnik sekcji prewencji w chełmińskiej KPP.
       Na "łysych"się przejedziesz
       
  Policjanci ostrzegają także przed jazdą na "łysych" oponach.
       - Warto wymienić opony na zimowe, aby wyeliminować ryzyko otarć i kolizji - dodaje Bęben. - Za "łyse" opony zabieramy dowód rejestracyjny.
       Policjanci rozpoczęli już akcję "Zima 2005/2006". Monitorują różne odcinki dróg pod względem przejezdności i panujących warunków, głównie podczas opadów śniegu. Nawiązali kontakty z przedstawicielami Powiatowego Zarządu Dróg, Zarządu Dróg Wojewódzkich i urzędów gmin, którzy są odpowiedzialni za stan dróg.
       - O tej porze roku szybko zapada zmrok - mówi Agnieszka Sobieralska, oficer prasowy KPP w Chełmnie. - Takie warunki nie sprzyjają ani kierowcom, ani pieszym. Dlatego wszyscy uczestnicy ruchu drogowego muszą zachować rozwagę, bezwzględnie należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Przy nagle zmieniających się warunkach jeździć z mniejszą prędkością, z zachowaniem bezpiecznych odległości od poprzedzających nas pojazdów. Zachować rozsądek przy podejmowaniu manewrów wyprzedzania i wymijania. Nie wsiadać za kierownicę w stanie nietrzeźwym.
       Pieszy w poślizgu
       
  Piesi muszą pamiętać o tym, że samochodu nie zatrzyma się od razu, więc nie należy wymuszać pierwszeństwa przejścia.
       - Idąc po zmroku drogą dobrze mieć elementy odblaskowe na ubraniu lub latarkę, by kierowcy mogli nas dostrzec w odpowiednim momencie i ominąć - dodaje Sobieralska. - Rowerzyści powinni dobrze oświetlić jednoślad. Przestrzeganie zasad pozwoli uniknąć przykrych zdarzeń drogowych niejednokrotnie kończących się utratą zdrowia, a nawet życia.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem