Singel może zostać rodziną zastępczą

  Singel może zostać rodziną zastępczą

  Monika Smól

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Chełmnie ogłosiło przed tygodniem nabór kandydatów na rodziny zastępcze. Jak dotąd, chętnych jest niewielu.
       Mimo iż za przyjęcie pod swój dach jednego dziecka można otrzymać średnio około 1 tys. złotych!
       Inaczej chore i obce
       
  - Pojawiły się już osoby zainteresowane, ale jak na razie niewiele. Pierwszy raz prowadzimy taką akcję, więc nie mam porównania - mówi Ewa Wirosławska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
  - Osoby, które zostaną zakwalifikowane przez nas, a następnie pomyślnie przejdą dalszą weryfikację i szkolenie, mogą liczyć na pomoc pieniężną na częściowe utrzymanie dziecka. Ile, zależy od tego czy dziecko jest zdrowe, spokrewnione z przyszłą rodziną zastępczą, w jakim jest wieku.
       
  Kim są rodzice zastępczy?
       
  Dziecku pozbawionemu częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej powiat musi zapewnić opiekę i wychowanie w rodzinie zastępczej. Funkcjonują trzy rodzaje rodzin zastępczych: spokrewnione; niespokrewnione; niespokrewnione zawodowe: 1) wielodzietne (maksymalnie 6 osób), specjalistyczne (dla dzieci niedostosowanych społecznie lub z problemami zdrowotnymi), o charakterze pogotowia rodzinnego.
       Rodziną zastępczą może zostać nawet osoba samotna. Warunki, które trzeba spełnić nie są więc tak surowe, jak przy adopcji.
       - Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą nieść pomoc dzieciom potrzebującym miłości i ciepła - dodaje Wirosławska. - Pierwsze przeszkolenie zakwalifikowanych kandydatów zaplanowano jeszcze w tym roku.
       Z mieszkaniem i pensją
       
  Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać rodziną zastępczą?
       - Mieć stałe miejsce zamieszkania w Polsce, korzystać z pełnych praw cywilnych i obywatelskich, móc sprawować pełne prawa rodzicielskie - wymienia kierownik PCPR.- Powinny być zdrowe, aby właściwie opiekować się dziećmi, mieć stałe źródło utrzymania i odpowiednie warunki mieszkaniowe.
       Nabór z kolei prowadzony będzie do odwołania. Stąd na plakatach i informacjach nie ma oznaczenia daty.
       Chętni mogą się zgłaszać do PCPR, przy ul. Słowackiego 3. Można też dzwonić pod numer: 677 24 49.
       

  Kup prenumeratę cyfrową Gazety Pomorskiej i otrzymaj:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Pomorskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Pomorskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer ekstramagazyn.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Grilluj z Pomorską