Słodka pasja wójta z Kijewa

  Słodka pasja wójta z Kijewa

  Monika Smól

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Rozmowa z <b>Mieczysławem Misiaszkiem </b>wójtem gminy Kijewo Królewskie
       - Nie wszyscy wiedzą, że jest pan zapalonym pszczelarzem. Czy to rodzinna pasja?
       
  - Pszczelarstwem zainteresował mnie mój ojciec. Muszę przyznać, że początkowo, jako młody chłopak, byłem bardzo oporny. Razem z bratem woleliśmy hodować gołębie.
       - Ile uli ma wójt Kijewa?
       
  - Około pięćdziesięciu.
       - Pszczelarstwo to pracochłonna pasja?
       
  - Wymaga sporo pracy i czasu. A że obowiązków mam dużo, wciąż mi go brakuje. Od siedmiu lat jestem prezesem Koła Powiatowego Pszczew Chełmnie. Liczy ono około siedemdziesięciu osób. Pełnię też funkcję wiceprzewodniczącego Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu i jestem członkiem Polskiego Związku Pszczelarzy. Mam wielki ciąg do wiedzy, więc chętnie wyjeżdżam na szkolenia, by wymienić się doświadczeniami z pszczelarzami z całej Polski.
       - Zdradzi pan Czytelnikom jakąś ciekawostkę?
       
  - Pszczelarze boją się żuka ulowego. W USA zniszczył wiele pasiek. Dotarł do Egiptu, nad Morze Czarne, był w Portugalii. Niszczy wszystko: wosk, miód, pszczoły.
       - Rodzina pomaga w pasiece?
       
  - Na szczęście, tak. Ule najintensywniejszej pracy wymagają od maja do końca sierpnia. Zimą natomiast trwają remonty uli, stawia się nowe.
       - Synowie migają się od obowiązków, jak pan przed laty?
       
  - Mają po szesnaście i siedemnaście lat. Koszą trawę w pasiece, wyjeżdżają ze mną na spotkania z pszczelarzami, obserwują, mają ciekawe pomysły. Myślę, że będę miał godnych następców.
       - Podobno w ulach, jak w życiu, najważniejsza jest matka?
       
  - To prawda, dlatego do swoich sprowadziłem matki z Austrii, Niemiec. Robiłem testy i oceniałem matki i pszczele rodziny dla Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie. Oni nadą postępy w pszczelarstwie. Matki bardzo się od siebie różnią, pracują inaczej, niektóre są łagodniejsze.
       - Miód wójta dobrze się sprzedaje?
       
  - Tak. Mamy nawet swoje etykietki-nalepki z pszczołami i naą pasieki.
       - Sierpień za nami. Jakie plany na najbliższe miesiące?
       
  - Myślę o rozbudowaniu pasieki. A w najbliższy weekend wyjazd na do Instytutu Pszczelarstwa na Uniwersytet Warńsko-Mazurski do Olsztyna. Będą tam imprezy, szkolenia, warsztaty i targi pszczelarskie.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem