Bezrobotni mają szansę na dużą kasę

  Bezrobotni mają szansę na dużą kasę

  Monika Smól

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Bezrobotni, którzy zdecydują się jesienią na założenie działalności gospodarczej, mogą liczyć na jednorazowe, bezzwrotne dotacje.
       W Powiatowym Urzędzie Pracy radzą już zastanowić się nad tym, jaki rodzaj działalności gospodarczej chciałoby się prowadzić. Pieniądze wprawdzie trafią do urzędu dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku, ale wnioski trzeba będzie składać nieco wcześniej.
       Nie dla każdego
       
  - Bezrobotni powinni dobrze pomyśleć, co chcieliby robić, co umieją i co ma szansę powodzenia na chełmińskim rynku - mówi Piotr Lampert, kierownik referatu rynku pracy w PUP w Chełmnie.
  - Nie dostaniemy przecież pieniędzy dla wszystkich zdecydowanych na założenie firmy. Dostanie je zaledwie dwadzieścia osób. Tych, które najlepiej wypadną w konkursie i przed powołaną przez PUP komisją.
       
  Kto ma szanse?
       
  Największe szanse na uzyskanie dotacji mają przede wszystkim bezrobotni, którzy zdecydują się na taką branżę, która daje nadzieję na stałe zatrudnienia.
       - Nie może liczyć na dotację osoba, która na przykład będzie chciała otworzyć sklep spożywczy i wskaże, jako jego lokalizację, miejsce obok już istniejącej placówki tej branży - dodaje Lampert. - Nie możemy ryzykować i przyznać dotacji komuś, kto "splajtuje" przed upływem dwunastu miesięcy.
       Bezrobotny we wniosku o dotację musi przekonać komisję, aby to właśnie jemu przyznała gotówkę. A jest o co walczyć, ponieważ może ona wynosić nawet 12 tysięcy złotych.
       - Bezrobotny musi wskazać rodzaj działalności, który rokuje szansę powodzenia. Nie może to być jednak firma transportowa, bo dotacji nie można przeznaczyć na środki transportu - informuje Lampert. - Nie ma szczególnie preferowanych branży działalności, ale trzeba być w swoim wyborze bardzo ostrożnym. Dlatego już teraz warto badać rynek, pod kątem tego, czego w powiecie jeszcze nie ma.
       Nie może splajtować
       
  Jednym z warunków, jakich trzeba dotrzymać, jeśli otrzyma się dotację z PUP, jest prowadzenie firmy minimum rok. Chodzi o płacenie podatków i odprowadzanie składek do ZUSu.
       - Ten, kto zawiesi działalność wcześniej będzie musiał oddać całą otrzymaną kwotę, powiększoną o odsetki ustawowe. W tej chwili wynoszą one czternaście procent, ale ta liczba może się zmieniać - informuje Lampert.
       [email protected]

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem