Podręczniki drożeją, ale trzeba je kupić

  Podręczniki drożeją, ale trzeba je kupić

  Monika Smól

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Podręczniki i przybory szkolne są coraz droższe. Wielu rodziców nie stać na ich zakup.
       Pierwszoklasiści z ubogich rodzin mogą liczyć na wyprawkę. Starsze dzieci nie dostaną bezpłatnych książek.
       W księgarniach jest spory ruch. Rodzice przeglądają podręczniki, ale wiedzą, że nie znajdą tańszych. Muszą kupić te wybrane przez nauczycieli.
       "Pierwszak" za darmo
       
  - Ta książka do polskiego jest tańsza, ale wychowawczyni mojego syna zażyczyła sobie, aby kupić inną. I co mogę zrobić? Muszę kupić nie tę tańszą, a tę potrzebną - mówi mama 12-latka wskazując na podręczniki.
       Wiele rodzin, głównie wielodzietnych, nie stać na zakup ksiażek i przyborów szkolnych.
       - Moja córka od września zaczyna naukę w pierwszej klasie - mówi nasza Czytelniczka. - U nas w domu się nie przelewa, więc dostanie wyprawkę ze szkoły. Dla starszej córki muszę jednak sama kupić cały komplet. To wydatek rzędu 300 złotych. Przybory szkolne to kolejne 50 złotych! Skąd na to brać?
       
  Najdroższy angielski
       
  Komplet podręczników kosztuje co najmniej 200 złotych. Do tego dochodzi zakup zestawu do angielskiego.
       - Ceny książek są zbliżone do tych sprzed roku. Najdroższe są książki do angielskiego - mówi Grażyna Sokołowska, kierownik księgarni "Matras" w Chełmnie. - Najgorsze dla rodziców jest to, że wciąż pojawiają się na rynku nowe pozycje. Dzieci nie mogą przekazywać sobie podręczników.
       
  W całym powiecie pierwszaki z najuboższych rodzin dostaną wyprawkę za darmo. W mieście zamówili 69 kompletów podręczników, bo tylu rodzinom przyznały je szkolne komisje.
       - Książki będą do odebrania w dyrektorów szkół -
  mówi Magdalena Ludwikowska z Referatu Oświaty, Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Chełmnie.
       Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kijewie Królewskim będzie z kolei wydawał artykuły szkolne, rodzinom korzystającym z pomocy ośrodka.
       - Dzieci dostaną piórniki, zeszyty, długopisy, bloki rysunkowe, mazaki. Nie stać nas jednak na plecaki - informuje Agnieszka Karpińska, pracownik socjalny w GOPS. - Po przybory można zgłaszać się od 20 sierpnia.
       Dzieci, które otrzymują zasiłek rodzinny dostają jednorazowy dodatek w wysokości 90 złotych.
       - Rodzice, których nie stać na wyprawkę mogą też wnioskować o zasiłek celowy - mówi Arleta Latuszek, kierownik GOPS w Stolnie.
       Starsi po stypendium
       
  Starszym dzieciom pozostają jedynie stypendia. Wnioski o ich przyznanie można składać do 15 września
       - Przysługują one wyłącznie tym osobom, u których miesięczny dochód netto w rodzinie nie przekracza 316 złotych na osobę - dodaje Magdalena Ludwikowska.
       [email protected]

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem