Przekonują, że człowiek

  Przekonują, że człowiek

  Joanna Kulczyk

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  <b>Bolączką chełmińskich służb ratowni-czych i porządkowych są fałszywe alarmy. Grozi za nie więzienie.
       Najwięcej takich zgłoszeń odbierają strażacy.
       - W tym roku odnotowaliśmy już osiemnaście fałszywych alarmów - mówi Leszek Tużaj, z chełmińskiej straży pożarnej. - Jednak kilka z nich było w dobrej wierze. Ktoś, na przykład, zawiadomił nas o pożarze, a to przez kiepską pogodę dym ściele się po ścianach i dachach budynków.
       
  Jadą i nic nie ma
       
  Większość alarmów należy jednak do złośliwych. - Ludzie informują na o wypadku, w którym ucierpiało kilka osób. Jedziemy czasem nawet dwadzieścia kilometrów od Chełmna, a okazuje się, że to fałszywy alarm - dodaje Leszek Tyżaj.
       Zadzwonili złodzieje
       
  Podobnie jest w chełmińskim szpitalu. - Najczęściej kłamią, że na ulicy leży człowiek. Jedziemy, a tam nikogo nie ma - mówi Irena Wietrzykowska, pielęgniarka oddziałowa. - W ciągu miesiąca odbieramy kilka fałszywych alarmów. Ludzie, którzy bezpodstawnie wzywają służby ratownicze, nie zdają sobie sprawy, że w tym samym czasie możemy być potrzebni komuś, kto naprawdę walczy o życie.
       
  Okazuje się jednak, że osoby zgłaszające fałszywe alarmy nie zawsze urządzają sobie tylko żarty.
       - Kiedyś wysłaliśmy dwie kratki, a w tym czasie złodzieje okradli stojące na przyszpitalnym parkingu samochody - dodaje Wietrzykowska.
       
  Policjanci z Chełmna ostatnie fałszywe zgłoszenia odnotowali 2 lata temu.
       Koniec żartów w areszcie
       
  - Anonimowy rozmówca powiedział, że w Zespole Szkół nr 2 w Chełmnie podłożył ł bombę - mówi Agnieszka Sobieralska, rzecznik prasowy chełmińskiej policji. - Zaznaczył, że to nie są żarty.
       Jednak były. Ale policja ustaliła dane żartownisiów - dwóch nieletnich mieszkańców Cheł-mna. Zajął się nimi sąd rodzinny i nieletnich.
       Za wywołanie fałszywego alarmu grożą surowe konsekwencji, w tym kara pozbawienia wolności.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem