Winda do piwnicy

  Monika Smól

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Mgoszczu, dzięki zainstalowa-nej dziś windzie, mogą już uczestniczyć we wszystkich zajęciach.
       Winda od dawna była marzeniem kobiet, które mieszkają w DPS. A pensjonarek jest tam aż 73. Wszystkie, ze względów zdrowotnych - upośledzeń intelektualnych i ruchowych - wymagają stałej opieki. Dla wielu z nich chodzenie po schodach było niewykonalne, przez co rezygnowały z udziału w zajęciach organizowanych w placówce. Dlatego windę trzeba było uruchomić jak najszybciej.
       Na trzech kondygnacjach
       
  - Będzie się ona zatrzymywać na parterze, pierwszym piętrze i w piwnicach, gdzie odbywają się warsztaty terapii zajęciowej - mówi Grzegorz Szyming, dyrektor DPS w Mgoszczu. - Dotychczas to miejsce było dla naszych podopiecznych niedostępne. Cieszę się, że od dziś już nie będziemy mieli takiego problemu.
       
  Wygoda dla gości
       
  Dźwig osobowy jest dostosowany do przewozu osób na wózkach inwalidzkich. A takich nie brakuje ani w DPS, ani wówczas, gdy pojawiają się tam goście.
       - Często, w ramach spotkań integracyjnych, odwiedzają nas osoby z innych domów pomocy społecznej. Oni też poruszają się na wózkach. Dotychczas musieliśmy ich wnosić na piętra - dodaje Szyming.
       Winda w DPS i tak musiałaby zostać zainstalowana do końca 2006 roku. Podobnie, jak we wszystkich wielokondygnacyjnych budynkach DPS, zgodnie z rozporządzeniem ministra z lipca 2000 roku. Dzięki zarządowi powiatu udało się to przyśpieszyć.
       Kasa z PEFRONu
       
  - Całość przedsięwzięcia ko-sztowała nas prawie 98 tysięcy złotych. Z tego blisko 40 tysięcy złotych pozyskaliśmy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - mówi starosta chełmiński, Wojciech Bińczyk .
       W sobotę w Domu Pomocy Społecznej w Mgoszczu odbędzie się zjazd rodzinny.
       -Szacujemy, że z naszej windy skorzysta jutro aż sto osób - dodaje Szyming.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem