Czyste wody w okolicy

  Czyste wody w okolicy

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Zarówno we wszystkich kąpieliskach w Chełmnie, jak również w Świeciu, można spokojnie się kąpać. Woda w nich spełnia normy.
       W powiecie chełmińskim jest tylko jedno kąpielisko, które znajduje się pod nadzorem tutejszej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej - Jezioro Starogrodzkie.
       Woda w normie
       
  - Przed sezonem przeprowadziliśmy analizę wody w Jeziorze Starogrodzkim - mówi Iwona Szczuka , rzecznik chełmińskiego Sanepidu. - Badania wykazały, że jakość wody odpowiada normom. W związku z tym można się tutaj spokojnie kąpać.
       
  Bezpiecznie jest również na wodach powiatu świeckiego.
       - Mamy trzy kąpieliska zorganizowane: w Tleniu - Jezioro Mukrz, w Decznie - Jezioro Deczno i w Nowem - Jezioro Czarownic, w których wyniki badań nie wypadły dobrze -
  informuje Janina Jaszewska , koordynator sekcji nadzoru nad obiektami komunalnymi w świeckim Sanepidzie.
       W ich ewidencji znajduje się poza tym dziewięć kąpielisk niezorganizowanych.
       - To tak zwane kąpieliska zwyczajowe - tłumaczy Janina Jaszewska. - W każdym z nich można się kąpać bezpiecznie.
       Mała przezroczystość
       
  Jednak kąpieliska w Tleniu i w Ostrowitem zostały przed sezonem tylko warunkowo dopuszczone do użytku.
       - Powodem była słaba przezroczystość wody - dodaje Janina Jaszewska. - Widoczność powinna sięgać na głębokość jednego, dwóch metrów. Tymczasem na obu wynosiła ona 0,7 metra. Nie zabroniliśmy tam jednak kąpieli, bo badania przeprowadzaliśmy w maju, przed kwitnięciem wody. Zgodnie z najnowszymi wynikami, widoczność już jest właściwa.
       
  Jeszcze zbadają
       
  Jaszewska zapewnia, że wszystkie akweny w powiecie, pod względem mikrobiologicznym i chemicznym, spełniają normy. Podobnie z parametrami fizykochemicznymi.
       W Świeciu czekają jeszcze na wyniki badań przeprowadzonych w Gródku, na rzece Wda i w Czersku Świeckim, na Jeziorze Stelchno.
       (mona)

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem