Brudne wirusy

  Tomasz Karpiński

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Liczba zachorowań dzieci, spowodowanych wirusami Rota, w powiecie świeckim i chełmińskim w ostatnim czasie znacznie wzrosła. Powodem jest ciepło i brak higieny.
       Choroba w pierwszym stadium przypomina grypę. Dziecko ma gorączkę. Potem przychodzą gwałtowne wymioty i ostra biegunka.
       Wirusy Rota
       
  pod mikroskopem wyglądają jak koła ze szprychami. Stąd ich nazwa "rota" czyli z łaciny koło. Szczególnie narażone na atak wirusa są dzieci. W jelitach zachowują się perfidnie. Wnikają w ich komórki nabłonka i znikają dopiero wtedy, gdy wszystkie zakażone komórki się złuszczą i zostaną wydalone. Dziecko trafi bardzo szybko wodę i cenne elektrolity.
       - Tak właśnie atakują wirusy Rota - mówi doktor Barbara Domachowska , ordynator Oddziału Dziecięcego w Szpitalu Powiatowym w Chełmnie. - Każdego roku w okresie lata ilość tych zachorowań wzrasta.
       W ostatnich miesiącach w chełmińskim szpitalu odnotowano 23 przypadki zakażenia wirusami Rota. W tej chwili na oddziale przebywa dwoje chorych dzieci.
       Kilka następnych czeka na wyniki badań i potwierdzenie diagnozy.
       - Aby ustalić, czy dziecko rzeczywiście zaatakowały wirusy Rota, stosujemy szybkie testy - informuje doktor Domachowska. - W przeciągu kilku godzin mamy wynik i bardzo szybko podejmujemy działania.
       Podobnie jest w Świeciu.
       - Dużo zachorowań - mówi doktor Grażyna Abramek z Oddziału Dziecięcego z Nowego Szpitala w Świeciu.
       Powodują one bardzo szybkie odwodnienie organizmu.
       - A jest to groźne dla życia - podkreśla doktor Domachowska. - Dlatego dziecko musi być hospitalizowane. Leczenie trwa około trzech, czterech dni.
       Jak wskazują specjaliści, głównym powodem rozprzestrzeniania się wirusów są...
       - Brudne jedzenie i ręce oraz kontakt z chorymi - wylicza doktor Abramek. - Przestrzegać więc trzeba podstawowych zasad higieny, myć owoce i warzywa po przyniesieniu z ogrodu czy sklepu. Nie zapominajmy też o higienie osobistej. Unikajmy większych skupisk ludzi i chorych.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem