Odzyskuje blask

  (karp)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jest już dach. W tej chwili trwają prace przy podłodze. Za kilkanaście tygodni zamontowane zostaną przepiękne witraże. Neogotycka kaplica św. Marcina na chełmińskim cmentarzu odzyskuje powoli dawną świetność.
  Z miesiąca na miesiąc zabytkowa kapliczka odzyskuje pierwotny wygląd.

  Z miesiąca na miesiąc zabytkowa kapliczka odzyskuje pierwotny wygląd. ©Tomasz Karpiński

       Zabytek pochodzi z początku XX wieku. Jego neogotycki charakter sprawia, że góruje on nad cmentarzem i grobowcami wielkich rodów chełmińskich.
       Niestety, przez dziesiątki lat istnienia, budynek uległ zniszczeniu. - Dach wymagał remontu, z powodu wilgoci odpadały tynki, okna witrażowe były powybijane - wylicza ksiądz Zbigniew Walkowiak , proboszcz parafii Wniebowstąpienia NMP w Chełmnie. - Dlatego potrzebny był konkretny remont kaplicy.
       Rozpoczął się on na początku kwietnia. Dziś możemy już oglądać nowy dach. W środku kaplicy trwają jeszcze prace podłogowe. Kiedy się zakończą, w okna wstawione zostaną witraże.
       - Czekają już one na plebani - mówi ksiądz Walkowiak. - Wyglądają zupełnie inaczej niż te, które jeszcze teraz można zobaczyć w kaplicy. Są to witraże pierwotne, takie jakie były tu za dawnych czasów.
       Część pieniędzy, ponad 20 tys. zł, na remont pochodzi z kasy chełmińskiego magistratu. Reszta została zebrana wśród życzliwych ludzi.
       Można do nich dołączyć, bo na plebani kościoła farnego są do kupienia cegiełki na remont kaplicy o wartości 10 zł.
       Kto chce, może wpłacić datek na konto: PKO BP Chełmno nr konta: 19-1020-5040-0000-6702-0064-1522 .
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem