A gdzie równe prawa?

  A gdzie równe prawa?

  (pam)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Władze gminne z powiatu chełmińskiego protestują przeciw niekorzystnym zmianom o wyłączeniu gruntów z użytku rolnego.
       Wykorzystanie ziemi rolnej pod inną działalność kosztuje i to nie mało. Tak zwane odrolnienie wymaga wpłacenia opłaty jednorazowej plus płacenia, przez okres kilku lat, podatków za wykorzystanie terenów na inne niż rolnicze cele.
       Na wsi nadal drogo
       
  Rządowy projekt ustawy, który jest rozpatrywany aktualnie przez komisje sejmowe, zakłada, że z opłat zwolnione byłyby tereny podmiejskie. Na terenach wiejskich odrolnienie ziemi miałoby nadal słono kosztować.
       Dlaczego jedni mają ułatwienia, chociażby w pozyskiwaniu inwestorów, a drugim się to nadal utrudnia? Zastanawiają się nad tym samorządowcy z powiatu chełmińskiego.
       - Nie zgadzamy się z takimi rozwiązaniami, będziemy walczyć o równe prawa dla wszystkich - mówi wójt Unisławia, Roman Misiaszek. - Wyrazem naszego sprzeciwu jest negatywna opinia projektowanego zapisu, którą złożyliśmy między innymi do Sejmu.
       
  W mieście lepiej?
       
  - Dlaczego wsie mają być pomijane przez przedsiębiorców, którym inwestowanie poza miastem po prostu nie będzie się opłacać? - zastanawia się wójt Kijewa Królewskiego, Mieczysław Misiaszek . - Zakłada się, że część osób ma odejść z rolnictwa. Gdzie potem będą one miały szukać pracy? Przy takich rozwiązaniach jest to po prostu niemożliwe. Mieszkańcy miast mają kłopot ze znalezieniem zatrudnienia. Młodzi ludzie za poszukiwaniem przysłowiowego lepszego jutra wyjeżdżają za granicę. Co dopiero mają powiedzieć osoby, które przez całe życie zajmowały się gospodarstwem rolnym i w tej dziedzinie czują się najlepiej?
       
  Związek Gmin Chełmińskich stanowczo sprzeciwił się takiemu zapisowi i wystosował protest. Jak zakończy się tak sprawa, poinformujemy Państwa w jednym z najbliższych wydań "Gazety Pomorskiej".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem