Zapach prosiaka

  (MaS)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Przykra woń pobliskiej hodowli świń utrudnia życie mieszkańcom. Właściciel fermy twierdzi, że smrodu się nie uniknie.
       - Chciałem poruszyć problem, który nabrzmiewa od lat i jednocześnie jest z natury bardzo uciążliwy dla niektórych mieszkańców Wielkich Łunaw - pisze nasz Czytelnik, zastrzegając sobie anonimowość. - Mamy tu tuczarnię trzody chlewnej i rozlewisko gnojowicy nieomal tuż za oknami domów.
       Ratuje ich wiatr
       Zdaniem Czytelnika, fetor jest nie do wytrzymania.
       - Dużo smrodu powoduje też wywóz obornika z tuczarni na pola. Szosa jest zasłana nawozem na odcinku kilku kilometrów - skarży się mężczyzna. - Mieszkańcy mogą liczyć jedynie na sprzyjające kierunki wiatru pozwalające zjeść posiłek czy przyjąć gości bez zapachowego dyskomfortu.
       Czytelnik uważa, że firma, do której należy tuczarnia, powinna przenieść produkcję z Łunaw bliżej swojego centrum.
       Tuczarnia świń w Wielkich Łunawach należy do Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej "Przyjaźń"w Dorposzu Chełmińskim. O problemie powiadomiliśmy wójta gminy. Był zaskoczony.
       - Firma na tym terenie istnieje od lat - mówi wójt Krzysztof Wypij. - Nigdy nikt takich problemów nie sygnalizował. Jestem zdziwiony, że dopiero teraz się to pojawiło.
       
  Stado świń w Wielkich Łunawach nie jest duże, liczy 200 zwierząt. Firma funkcjonuje tu od około 15 lat.
       Wymogi spełnione
       
  - Niestety, fetoru się nie uniknie , bo taka jest specyfika produkcji - tłumaczy prezes Sławomir Jędrzejczak. - Tuczarnia spełnia wymogi unijne. Mamy płyty gnojowe i zbiorniki na gnojowicę.
       ***
       Fetor w okolicach tuczarni, dużych obór, kurników to prawie polska codzinność. Problem w tym, że u nas nie istnieje obowiązująca w innych krajach tak zwana "ustawa odorowa", określająca poziom dopuszczalnego smrodu. Nie ma przepisów, nie ma kary... Niestety!
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem