Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po roku w Unii

Joanna Kulczyk
Minął rok od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Sprawdziliśmy jak te dwanaście miesięcy oceniają samorządowcy z gmin w powiecie chełmińskim.

     - Wstąpienie Polski do Unii przyniosło wiele korzyści, ale myślę, że największym plusem są dodatkowe pieniądze, które udało nam się pozyskać - twierdzi Tadeusz Jagodziński, wiceburmistrz Chełmna. - Otrzymaliśmy ponad trzy miliony złotych na rewitalizację zabytków. Ubiegamy się też o pieniądze na sieć kanalizacyjną. W tym roku złożymy też wniosek na budowę i modernizację boisk sportowych w Chełmnie. Minusów nie wiedzę żadnych.
     _Nieco inne zdanie mają wójtowie gmin wiejskich w powiecie chełmińskim.
     Mnóstwo potrzeb
     
- Informacje, jakie podawano przed wstąpieniem Polski do Unii rozbudziły apetyty wszystkich samorządów. Tymczasem fakty okazały się zupełnie inne - mówi Andrzej Zieliński, wójt gminy Papowo Biskupie. - Owszem, pieniądze dostaliśmy, ale nie w takiej ilości jak zapowiadano na początku. Środki jakie uzyskaliśmy to kropla w morzu potrzeb. Rolnicy też na początku zyskali, ale teraz wcale nie jest lepiej. Ceny żywca wieprzowego spadły, zboża w ogóle nie mogą sprzedać. Ta sytuacja uderza też w nas, bo jesteśmy gminą typowo rolniczą.
     O plusach, ale też o minusach akcesji Polski do Unii mówi wójt gminy Unisław.
     
- Dostaliśmy pieniądze na kanalizację, remont szkoły i budowę parku w Unisławiu oraz remont drogi w Grzybnie, ale potrzeby są dużo większe - twierdzi Roman Misiaszek. - _Minusem jest na pewno biurokracja przy ubieganiu się o unijne pieniądze. Przygotowanie wniosku nie gwarantuje, że coś z tego wyjdzie.
     **_Długie procedury
     Natomiast wójt gminy Stolno podkreśla, że jeszcze za szybko na podsumowania.

     - Czy skorzystaliśmy na wejściu do Unii Europejskiej będziemy mogli powiedzieć dopiero za kilka lat - mówi Jerzy Rabeszko . - Jako gmina skorzystaliśmy z pieniędzy z SAPARD - u. Jednak wszystkie procedury są tak długie, że trudno powiedzieć czy uda nam się uzyskać jeszcze jakieś środki. Teoretycznie powinno być lepiej, a jak będzie w praktyce okaże się za kilka lat.
     Unijne pieniądze wykorzystała również gmina Chełmno.
     
- Otrzymaliśmy dofinansowanie do budowy wodociągu na odcinku Borówno - Różnowo - mówi wójt Krzysztof Wypij. - _Póki co rozbudza się w nas nadzieję. Złożyliśmy wnioski, ale cały czas czekamy na ich rozstrzygnięcie. Miał ruszyć również program "Odnowy Wsi", ale ciągle czekamy.
     **_Kasa z Unii

     Na akcesji Polski do Unii skorzystała gmina Lisewo.
     - _W tej chwili otrzymaliśmy ponad milion złotych na rozbudowę oczyszczalni ścieków
- wyjaśnia wójt Jerzy Cabaj. - To są pieniądze z SAPARD - u. Złożyliśmy tez wniosek na remont drogi Lisewo - Orłowo. Na wstąpieniu do Unii zyskali na pewno rolnicy, którzy otrzymali dopłaty bezpośrednie. Natomiast wybiegając w przyszłość, liczymy na spadek bezrobocia po budowie autostrady A1. Część pieniędzy na budowę tej trasy również pochodzi ze środków unijnych.
     O dodatkowych pieniądzach mówi też wójt gminy Kijewo.
     - Otrzymaliśmy środki pomocowe na remont drogi w Dorposzu Szlacheckim - wyjaśnia wójt Mieczysław Misia. - Jednak akcesja naszego kraju do Unii Europejskiej to przede wszystkim większe bezpieczeństwo dla mieszkańców, możliwość wyjazdu i znalezienia pracy.
     __

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska