Kościół będzie żyć

  Kościół będzie żyć

  (karp)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Po gruntownym remoncie kościoła podominikańskiego w Chełmnie, powstanie w nim Centrum Kultury Chrześcijańskiej.
       Remont kościoła podominikańskiego jest częścią projektu rewitalizacji zabytków miasta Chełmna. Pierwszy etap prac obejmować będzie remont dachu i szkarpy zewnętrznej.
       - W tej chwili realizacja projektu jest na etapie przetargów - informuje ksiądz Zbigniew Walkowiak , proboszcz Kościoła Farnego. - Dopiero po ich rozstrzygnięciu prace ruszą. Ich koniec przewiduje się na grudzień 2006 roku.
       Dominikanie w Chełmnie
       
  Dominikanie przybyli do Chełmna wkrótce po tym, jak władzę zaczął sprawować na tych ziemiach Zakon Krzyżacki. Duchowni przybyli tu, aby prowadzić akcję misyjną wśród niechrześcijańskich plemion pruskich.
       Jak mówi ksiądz proboszcz, każdy zabytek musi mieć jakąś funkcję. Jaka będzie funkcja kościoła podominikańskiego?
       - Mam już przygotowany pewien pomysł - mówi ksiądz proboszcz. - Chciałbym, aby to miejsce stało się Centrum Kultury Chrześcijańskiej, przy zachowaniu rzecz jasna funkcji sakralnej.
       
  Historia kościoła
       
  Nie wiadomo dokładnie kiedy rozpoczęła się i zakończyła jego budowa. Większość kościoła powstała na pewno w XIII wieku. Kościół ma 54,5 metra długości wewnętrznej i 19,3 metra szerokości. Ma solidne fundamenty - do 1,5 metra grubości, z uwagi na bliskość skarpy wiślanej. Ze średniowiecznego wyposażenia świątyni nic się nie zachowało. Jednak o jego dawnej świetności mówią zachowane freski przedstawiające Rzeź Niewiniątek i Golgotę. Oba zostały odkryte przypadkowo w 1969 roku. Z połowy XVII wieku pochodzą także stelle dla 12 zakonników oraz ambona. W 1927 roku z Apoldy przywieziono trzy żelazne neogotyckie dzwony. Obecnie są to największe dzwony w Chełmnie. Średnica największego wynosi 158 cm.
       Co to oznacza?
       - Myślę tu organizować koncerty muzyki dawnej, sakralnej, poważnej -
  wyjaśnia ks. Zbigniew Walkowiak. Chciałbym, aby mieszkańcy powiatu mogli oglądać wystawy sztuki, na przykład precjozów liturgicznych.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem