Atomowe przymiarki

  Atomowe przymiarki

  Joanna Kulczyk

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Kilka dni temu podjęta została decyzja o budowie elektrowni atomowej w pobliżu Chełmna.
       
       
  - Nasza gmina została wybrana z bardzo prostego powodu. Mamy idealny dostęp do źródeł wody - wyjaśnia Krzysztof Wypij , wój gminy Chełmno. - Po szczegółowych analizach okazało się, że teren jest tu tak sprzyjający, że zbudowane zostaną aż dwie elektrownie. Jedna w pobliżu Ostrowa Świeckiego, natomiast druga w okolicach Bieńkówki.
       Na plus
       
  Pomimo tego, że rozwojowi energetyki jądrowej sprzeciwiają się ekolodzy, to władze gminy z chęcią przystały na propozycję budowy aż dwóch elektrowni.
       - Co prawda nie ma bezpiecznego sposobu na składowanie odpadów radioaktywnych. Nie ma też bezpiecznych reaktorów. Nawet najlepsze zabezpieczenia nie wyeliminują błędu człowieka, a ewentualne konsekwencje awarii są duże. Jednak w tych czasach wiele rzeczy stwarza zagrożenie - mówi wójt Wypij. - Każdy pamięta na pewno tragiczne zdarzenie, które miało miejsce w Czernobylu, ale technika poszła do przodu, świat się rozwija, a elektrownia atomowa na pewno przyniesie wiele korzyści naszemu regionowi.
       
  Powody do zadowolenia na pewno będą mogli mieć mieszkańcy, których domy usytuowane są w promieniu trzydziestu kilometrów, od miejsc, w których zbudowane zostaną elektrownie.
       Za darmo
       
  - Tradycją jest to, że tam gdzie powstają elektrownie, mieszkańcy nie płacą ani złotówki za prąd - dodaje Mariusz Kędzierski, burmistrz Chełmna.
       Jest jeszcze jeden ważny powód, z którego na pewno będą cieszyć się mieszkańcy naszego powiatu. W obu elektrowniach pracę znajdą tysiące osób.
       - Liczymy na to, że bezrobocie bardzo spadnie. Poza tym ludzie zatrudnieni w elektrowni będą na pewno dostawać bardzo duże wynagrodzenie, ze względu na pracę w niebezpiecznych warunkach - mówi burmistrz Kędzierski.
       - Jeszcze nie znamy dokładnego terminu, ale najprawdopodobniej prace związane z budową elektrowni atomowej rozpoczną się już w lipcu tego roku. W tej chwili przygotowywane są wszystkie niezbędne dokumenty - dodaje Krzysztof Wypij.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem