Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wniosek pod lupą

Tekst i fot. Karina Obara
Wielu nie może się już doczekać, kiedy spojrzy  na chełmińską panoramę z wieży kościoła  farnego.
Wielu nie może się już doczekać, kiedy spojrzy na chełmińską panoramę z wieży kościoła farnego.
Samorządowcy z Chełmna wciąż czekają na decyzję czy ich wniosek o dofinansowanie rewitalizacji zabytków zostanie pozytywnie rozpatrzony.

     Na odnowienie czeka w Chełmnie szereg zabytków: od średniowiecznych murów obronnych po kościoły. Władze, starając się o pozyskanie unijnych środków, liczyły głównie na to, że w pierwszej kolejności uda się wyremontować najbardziej potrzebujące tego obiekty. Wniosek unijny, przedłożony władzom województwa we wrześniu, obejmował: remont murów na najbardziej zagrożonych odcinkach, prace związane z wymianą więźby dachowej w kościele podominikańskim pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, gdzie ma być też wykonane pokrycie ceramiczne na prezbiterium i korpusie oraz remont wieży kościoła farnego, aby udostępnić ją dla zwiedzających. Plany przewidywały również remont dachu i pokrycia ceramicznego w kościele pod wezwaniem św. Marcina, wzmocnienie szczytu zachodniego i odnowienie dachu z nadkorpusem w kościele rektoralnym i prace remontowo-konserwatorskie w krypcie grobowej Matki Mortęskiej, która znajduje się w podziemiach klasztoru Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia.
     Na trzy lata
     
Projekt miał być realizowany przez trzy lata pod warunkiem, że uda się nań pozyskać unijne fundusze. Unia finansowałaby 70 procent wykonywanych prac, resztę pokryłoby miasto wraz z chełmińskimi instytucjami kościelnymi.
     - Na razie nasz wniosek został zatwierdzony pod względem formalnym, co oznacza, że spełniliśmy wszystkie wymagane warunki proceduralne, a nasz pomysł został pozytywnie oceniony - powiedział nam Marek Maćkowski, referent do spraw budownictwa w wydziale mienia komunalnego i inwestycji przy Urzędzie Miejskim. _- Teraz wniosek będzie rozpatrywany przez ekspertów regionalnych wyłonionych przez marszałka województwa. Mają oni na to około półtora miesiąca. Później nastąpi trzeci etap - regionalny komitet sterujący musi zatwierdzić decyzję ekspertów, czyli określić czy planowane przez nas działania są zgodne z rozwojem regionalnym.
     _Ostatni krok do otrzymania pieniędzy, to pozytywna opinia zarządu województwa. Jak zapewniają samorządowcy, to czy miasto otrzyma niezbędne fundusze okaże się najwcześniej w styczniu.
     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska