Piersi - po 50-tce

  Piersi - po 50-tce

  Tekst i fot. Karina Obara Wiele kobiet odeszło z kwitkiem dowiedziawszy się, że jeśli nie przekroczyły 50-tki nie mogą wykonać mammografii za darmo.

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Piersi - po 50-tce
  Mammobus, który zajechał do Chełmna przed kilkoma dniami był wielką nadzieją dla kobiet. Niektóre zawiódł.
  Piersi - po 50-tce
       - Jestem bez prawa do zasiłku - opowiada nam o swoich doświadczeniach jedna z mieszkanek. - Bardzo się ucieszyłam, że przyjedzie do nas mammograf z Bydgoszczy, bo to dla mnie jedyna okazja, aby zbadać piersi. Zgłosiłam się do Urzędu Miasta i wpisałam się na listę osób, które chciałyby skorzystać z badania. Otrzymałam numerek, przyszłam do mammobusa na godzinę 13.
  Jakież było moje zdziwienie, kiedy panie w mammobusie powiedziały mi, że nie mam prawa do badania, bo nie skończyłam jeszcze 50 lat. To prawda, nie skończyłam, ale przeczytałam na plakatach zwiastujących przyjazd mammografu, że badanie mogą wykonać kobiety pomiędzy 50 a 60 rokiem życia i te, które w przeciągu ostatnich dwóch lat nie miały robionej mammografii.
       
  Nie ona jedna
       
  Okazało się, że nasza Czytelniczka nie była jedyna osobą, która odeszła z kwitkiem. Prawdą jest też to, co nam opowiedziała. Plakaty rzeczywiście zawierały zapis, że z badania mogą skorzystać kobiety pomiędzy 50 a 60 rokiem życia i te, które w przeciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii. Nasza Czytelniczka ubolewa, że straciła masę czasu, bo osoba rejestrująca nie poinformowała jej o tym, że nie kwalifikuje się na badanie. Poza tym dlaczego napisy na plakatach były nieprawdą?
       Urzędnicy przepraszają
       
  Wiceburmistrz Ewa Nowicka powiedziała nam, że Urząd Miasta pomógł w inicjatywie Centrum Onkologii w Bydgoszczy poprzez wydrukowanie plakatów, udostępnienie miejsca przy ratuszu, aby mammobus mógł przyjmować pacjentki oraz czerpać prąd do uruchomienia sprzętu. Nikt jednak przed drukiem nie zauważył, że informacje na plakatach zostały nieprecyzyjnie skonstruowane przez co pacjentki zostały wprowadzone w błąd.
       - Rzeczywiście informacje są napisane tak, że łatwo o pomyłkę - przyznaje wiceburmistrz Nowicka. - Możemy jedynie przeprosić wszystkie panie, że nie zauważyliśmy tego od razu. Mammobus będzie jeszcze w Chełmnie przez parę dni. Natychmiast zmienimy treść plakatów na prawidłową. Również rejestratorki zostaną pouczone, aby pytały o wiek podczas rejestracji na badanie. Jest bowiem tak, że tylko panie po 50-tce i zarówno te, które przekroczyły 50-tkę a nie wykonywały w ciągu ostatnich dwóch lat mammografii, mogą skorzystać z oferty Centrum Onkologii.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem