Wolą pod Świeciem

  Wolą pod Świeciem

  Karina Obara

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Niektórzy uważają, że miasto traci pozwalając na wywożenie śmieci z gmin do Sulnówka zamiast do Osnowa.
       Składowisko odpadów powstało w Osnowie w lutym 1998 r. Budowane było przez miasto, ale wszystkie gminy powiatu chełmińskiego partycypowały w kosztach, które opiewały na ponad 4 mln 849 tys. zł. Pojemność wysypiska przewidziana została na 16 lat. Po tym czasie miała być wybudowana druga niecka, która pomieściłaby kolejne śmieci. Jeśli jednak nieczystości będą zwożone do Osnowa jak do tej pory - 60 proc. Zakład Usług Miejskich wywozi do Sulnówka pod Świeciem - wtedy pojemność wysypiska może przedłużyć się na kolejnych parę lat.
       Czy o to chodzi?
       
  Niektóre gminy chcą zarobić na fakcie posiadania wysypiska. W tym celu godzą się na przyjmowanie śmieci z innych polskich gmin. Chełmińscy samorządowcy nie zamierzają przeszkadzać firmie ZUM w wywożeniu śmieci do Sulnówka. Są przekonani, że nie powinni przyjmować nieczystości z terenu całej Polski, nawet jeśli przez to wysypisko zarabiałoby na siebie.
       - Mieliśmy oferty z kraju, aby przyjmować śmieci, chcieli nam nawet podwójnie zapłacić - twierdzi wiceburmistrz Tadeusz Jagodziński. - Nie o to nam jednak chodzi, aby zarabiać na śmieciach. Rzadko która gmina bierze "obce" śmieci na wysypisko. To jest jednak kłopot, bo trzeba by było inwestować w poszerzanie wysypiska, a tak jest szansa, że jego pojemność wystarczy na więcej niż 16 lat. Najważniejsze, że nie musimy do wysypiska dopłacać.
       
  Co się komu opłaca?
       
  Trudno się dziwić spółce ZUM, że wozi śmieci do Sulnówka - ceny na tym wysypisku za zrzut śmieci są blisko o jedną czwartą niższe. Poza tym z niektórych miejsc powiatu chełmińskiego bliżej jest do Sulnówka niż do Osnowa. Tak jak z Lisewa, mimo że w powiecie chełmińskim, bliżej jest do Wąbrzeźna i dlatego też śmieciami w Lisewie zajmuje się firma wąbrzeska.
       - Nie zmusimy też firmy ZUM, aby woziła śmieci tylko do Osnowa, skoro składując nieczystości w Sulnówku oszczędza 500 zł dziennie - dodaje wiceburmistrz. - Wcale na tym nie tracimy, bo jeśli mamy mniej śmieci, to i mniej kosztów czym przedłużamy żywotność wysypiska na potrzeby wszystkich naszych gmin.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem