Powstaje Dom Dziennego Pobytu. To oferta dla seniorów

  Powstaje Dom Dziennego Pobytu. To oferta dla seniorów

  Monika Smól

  Gazeta Pomorska

  Seniorzy z gminy Unisław lubią spotkać się, zrobić coś wspólnie czy porozmawiać przy ciastku i kawie. Dotąd miejscem spotkań był głównie GOK. Teraz otwarty

  Seniorzy z gminy Unisław lubią spotkać się, zrobić coś wspólnie czy porozmawiać przy ciastku i kawie. Dotąd miejscem spotkań był głównie GOK. Teraz otwarty zostanie dla nich Dom Dziennego Pobytu ©Nadesłane GOK Unisław

  W przyszłym miesiącu ruszy Dom Dziennego Pobytu dla osób starszych w Unisławiu. Wartość projektu to ponad 800 tys. złotych.
  Seniorzy z gminy Unisław lubią spotkać się, zrobić coś wspólnie czy porozmawiać przy ciastku i kawie. Dotąd miejscem spotkań był głównie GOK. Teraz otwarty

  Seniorzy z gminy Unisław lubią spotkać się, zrobić coś wspólnie czy porozmawiać przy ciastku i kawie. Dotąd miejscem spotkań był głównie GOK. Teraz otwarty zostanie dla nich Dom Dziennego Pobytu ©Nadesłane GOK Unisław

  W gminie Unisław podejmują wiele dzialań, aby zaktywizować seniorów. Od czerwca rusza kolejna forma wsparcia najstarszych meiszkańców gminy - Dom Dziennego Pobytu. Dotąd o takiej formie wsparcia można było jedynie pomarzyć.

  Jeszcze w tym roku ruszy kino w Chełmnie - w „Rondzie”. Prace remontowe są na finiszu - zobacz zdjęcia


  - Sportowe zajęcia dla seniorów mają wieloletnia tradycję - mówi Paweł Marwitz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Unisławiu. - Na bezpłatne spotkania dla osób w wieku powyżej 50 lat można dołączyć w każdej chwili. Funkcjonują trzy grupy liczące do 20 osób każda. Zajęcia odbywają się w sali fitness przy hali sportowej. W poniedziałki i czwartki od 16.30 spotkania prowadzi je Justyna Gdaniec-Musiał, a w środy od godz. 10.15 i piątki od godz. 9.15 - Anna Wesołowska-Cieślak.

  Z dofinansowaniem unijnym


  Ponadto, gmina zatrudnia dwie wykwalifikowane opiekunki, które w dni robocze opiekują się jedenastoma seniorami. Spędzają z nimi po kilka godzin dziennie, pomagając w wykonywaniu domowych czynności.

  Zainteresowani taką formą wsparcia mogą zgłaszać się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej osobiście lub dzwoniąc pod nr tel. 56 6868 732. Pierwszeństwo mają samotni.

  Na tym jednak w gminie Unisław nie poprzestają widząc postępujące starzenie się społeczeństwa. I jeszcze w tym miesiącu rusza projekt Złota Jesień Seniora Dom Dziennego Pobytu dla Osób Starszych. Wartość projektu to blisko 800 tys. złotych. Z tego 670 tys. złotych stanowi pozyskane przez gminę unijne dofinansowanie.

  Dom Dziennego Pobytu działać będzie w części tzw. „starej szkoły” przy ul Lipowej. Ma zminimalizować narastające problemy, takie jak: ograniczona dostępność do usług specjalistycznych w zakresie ochrony zdrowia, zagrożenie wykluczeniem społecznym, mała aktywizacja osób starszych, brak zaplecza do zapewnienia opieki starszym i niepełnosprawnym, także utrudniona dostępność do pomocy psychologicznej i prawnej. W ciągu dwóch lat z usług DDP skorzystać ma 30 osób z gminy.

  Pierwszeństwo w zapewnieniu miejsca w Domu będą miały m.in. osoby niepełnosprawne i niesamodzielne, doświadczającego wykluczenia społecznego, ze znacznym/umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

  Wyjątkowy Dom na 22 miesiące  Zainteresowani będą mogli obejrzeć placówkę zanim zdecydują się na pobyt. Wkład uczestnika to 2 złote dziennie na pokrycie części kosztów wyżywienia.

  Zostanie przeprowadzona rekrutacja uczestników. Dom będzie funkcjonował w dni robocze przez 22 miesiące w dwóch turnusach dla po 15 uczestników, po osiem godzin dziennie. Kupione zostanie łóżko rehabilitacyjne, kabina do ćwiczeń, a seniorami zajmować się będą dwaj opiekunowie, pielęgniarska i fizjoterapeuta/rehabilitant.

  Dom to bezpieczne miejsce spędzania czasu, opieka, pielęgnacja, wyżywienie, udział w zajęciach terapeutycznych, plastycznych, muzycznych, sportowych, dostęp do książek i środków przekazu, udział w imprezach kulturalnych, rekreacyjnych, pomoc psychologiczna, w rozwijaniu i wzmacnianiu aktywności oraz samodzielności życiowej, poradnictwo i wsparcie w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych i bieżących spraw codziennych - np. pomoc w kontaktach z placówkami służby zdrowia, urzędami, bankami.


  Czy nocna prohibicja rozwiąże problem z alkoholem?
  Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news.pl

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Serwis Grillowy