Mieszkańcy stworzyli strategię. To wielki sukces konsultacji...

  Mieszkańcy stworzyli strategię. To wielki sukces konsultacji

  Monika Smól

  Gazeta Pomorska

  Mieszkańcy stworzyli strategię. To wielki sukces konsultacji
  Strategia rozwoju gminy na lata 2017-30 została przyjęta na ostatniej sesji samorządu. Udział w pracach nad nią wzięło 900 osób!
  Mieszkańcy stworzyli strategię. To wielki sukces konsultacji
  - Tak ogromny udział mieszkańców jest dużym sukcesem - podkreśla Jakub Kochowicz, wójt gminy Lisewo. - Dokument ma raptem 36 stron. Warto go przeczytać i sprawdzić, jakie wyznaczyliśmy kierunki rozwoju gminy do końca następnej dekady.

  Zaskakująca frekwencja


  Prace nad lisewską „Strategią” trwały ponad rok.
  - I niewątpliwie można powiedzieć, że napisali ja mieszkańcy z pomocą urzędników mówi Jakub Kochowicz.
  - Od maja 2016 do lipca 2017 r. odbywały się konsultacje społeczne w tej sprawie. Ponad 900 osób brało w nich udział, około 700 - przychodziło na warsztaty. Stworzyliśmy zespół złożony z trzynastu osób - byli to urzędnicy, kierownicy jednostek, a pomagał i moderował cały proces Piotr Wielgus z Pracowni Zrównoważonego Rozwoju w Toruniu.

  Pierwszy w gminie twierdzi, że w warsztatach brali udział mieszkańcy z niemal każdej miejscowości.

  - Swoje zdanie wyrazić chciały osoby w wieku od 16 do 80 lat: pracujący i bezrobotni, rolnicy i przedsiębiorcy, uczniowie i studenci kobiety i mężczyźni, mieszkający „w polach” i przy ulicy, lisewianie od pokoleń i osoby, które niedawno sprowadziły się do naszej gminy, osoby różnie patrzące na świat i problemy, mające różne zdania - wymienia Jakub Kochowicz. - Strategia to dokument, w którym cele wybiegają daleko w przyszłość. Nie zawiera planów na dziś, nawet nie przez pryzmat jednej kadencji.
  W Strategii wpisano dziewięć najważniejszych celów.

  - Od przedsiębiorczości, rozwoju infrastruktury, po współpracę międzynarodową, misję rozwoju gminy - zaznacza pierwszy w gminie Lisewo. - W ramach tej Strategii realizowane będą konkretne działania. I właśnie dlatego zapewne mieszkańcy tak licznie przystąpili do pomocy nam w jej tworzeniu. Chcieli mieć wpływ na to, co zostanie tam umieszczone. W ubiegłym roku zdiagnozowaliśmy potrzeby i problemy, które nasi mieszkańcy widzą, a w tym roku prowadziliśmy prace nad ich rozwiązaniem. Aby je rozwiązać właściwie - znów zaprosiliśmy zainteresowanych. Wysyłaliśmy na każde spotkanie po 70-80 zaproszeń imiennych. Ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu - przychodziło ponad 60 osób. Warsztaty odbywały się co tydzień, a liczba uczestników nie malała. Cieszy więc to, że mieszkańcy też mają to poczucie, że Strategia nie jest pisana tylko dlatego, że musi zostać napisana, ale że robi się to po to, aby móc w przyszłości rozwijać gminę.

  >> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

  Wójt nie wynajął do napisania Strategii żadnej zewnętrznej firmy.
  - Prace nad nią układały się ciekawie, a pracowali z mieszkańcami urzędnicy - w pięciosześcioosobowych grupach - dodaje wójt. - Był oto więc dla nich znakomite doświadczenie, także mogli się czegoś nauczyć. Chcieliśmy przełamać stereotyp, że urzędnik to tylko człowiek zza biurka, że do ludzi nie wyjdzie. I moi pracownicy byli bardzo zadowoleni z tego, że mogli popracować z mieszkańcami - nikt się tego nie wstydził.

  Chcą współpracy ze wschodem i zachodem  Wójt twierdzi, że w jego gminie są idealne warunki do rozwoju.
  - Stawiamy m.in. na budownictwo, ważna jest budowa obwodnicy Lisewa - informuje Jakub Kochowicz. - Istotna jest edukacja i kultura, chcielibyśmy stworzyć na przykład prawdziwy dom kultury. Ponadto, poruszane są w niej kwestie bezpieczeństwa, opieki zdrowotnej, ochrony środowiska naturalnego oraz dobrych relacji gminy z partnerami. Chcielibyśmy nawiązać współpracę międzynarodową, nie mamy jeszcze zagranicznej partnerskiej miejscowości. Myślimy o nawiązaniu takiej współpracy na wschodzie i na zachodzie - w Rosji, na Ukrainie oraz w Niemczech.


  INFO Z POLSKI 13.07.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Grill z pomorską

   Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

   Gry On Line - Zagraj Reklama