Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy zastąpi CM?

Katarzyna Dworska
Komitet obywatelski, na czele którego stoi Zbigniew Pawłowicz, złożył już w sejmie projekt ustawy o powołaniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.
Komitet obywatelski, na czele którego stoi Zbigniew Pawłowicz, złożył już w sejmie projekt ustawy o powołaniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Filip Kowalkowski
Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy ma zastąpić Collegium Medicum toruńskiego UMK. Aby się to udało, potrzeba 100 tys. podpisów.

Częstowali kawą, rozdawali cukierki oraz długopisy i zbierali podpisy. Komitet obywatelski, na czele którego stoi Zbigniew Pawłowicz, złożył już w sejmie projekt ustawy o powołaniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. Mają trzy miesiące na zebranie 100 tys. podpisów.

Nowa uczelnia miałaby powstać w miejsce Collegium Medicum, które istnieje od 2004 roku. Podlega pod toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika i zastąpiło bydgoską Akademię Medyczną. - Byłem na inauguracji CM, która odbyła się pierwszego października jedenaście lat temu - mówił Zbigniew Pawłowicz, kandydat Platformy Obywatelskiej do sejmu. - Była to najsmutniejsza uroczystość, w której brałem udział. Akademia Medyczna obchodziła wtedy swoje 20-lecie i jednocześnie przestała istnieć. Czy wiedzą państwo, jak wygląda teraz dyplom ukończenia studiów medycznych na tej uczelni? Nie ma tam żadnego nawiązania do naszego miasta ani nawet informacji, że byli to studenci Collegium Medicum.

W inicjatywę obywatelską zaangażowała się również minister Teresa Piotrowska, a tworzenie projektu ustawy trwało rok. - Decyzja o włączeniu Akademii Medycznej do UMK w Toruniu odbyła się bez woli mieszkańców - wspominała minister spraw wewnętrznych. - Do teraz nie pogodziliśmy się z tą decyzją.

Projekt ustawy został już zrecenzowany przez biuro legislacyjne sejmu, a jej twórcy liczą, że wszystkie formalności uda się załatwić do przyszłego roku akademickiego. Ponieważ dotyczy to utworzenia zupełnie nowej placówki, nie jest do tego potrzebna zgoda senatu UMK. - Ustawa jest apolityczna - uzupełniał Pawłowicz. - Dlatego mamy nadzieję, że poprze nas nowy parlament. Na ten sukces, jakim niewątpliwie będzie utworzenie uniwersytetu zasłużyliśmy wszyscy. Także Toruń. Dlatego potrzebne podpisy będziemy zbierać również tam.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej na placu Wolności w Bydgoszczy głos zabrał także prezydent miasta Rafał Bruski. - Jest to nasze wspólne działanie - mówił. - W Polsce istnieją 22 uniwersytety medyczne, które rozwijają się znacznie szybciej niż działające dwa collegia przy UMK i Uniwersytecie Jagiellońskim.

Od dzisiaj działa już strona internetowa www.umed.bydgoszcz.pl, na której będą umieszczane wszystkie informacje dotyczące powołania uniwersytetu. Za jej pomocą można również zagłosować. - O poparcie zwracamy się do wszystkich mieszkańców, nie tylko Bydgoszczy i naszego województwa, ale także całego kraju - apelował Pawłowicz. - Oddać swój głos może każdy, kto posiada polskie obywatelstwo i ma ukończone osiemnaście lat. Collegium Medicum spełniło już wszystkie wymogi, które są niezbędne do tego, aby przekształcić je w uniwersytet.

Jeżeli uda się zebrać potrzebną liczbę podpisów, wówczas sejm będzie miał trzy miesiące na podjęcie decyzji. Losy Uniwersytetu Medycznego rozstrzygną się do marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska