Uczelniom w regionie brakuje chętnych. Nie wszystkie...

  Uczelniom w regionie brakuje chętnych. Nie wszystkie kierunki powstaną

  Ewa Abramczyk-Boguszewska

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Uczelnie w Kujawsko-Pomorskiem nie uruchomią wszystkich planowanych kierunków studiów. Zabrakło kandydatów, którzy chcieliby się na nie zgłosić.
  Uczelnie dopóki mogą, rekrutują kandydatów. Zaraz po ogłoszeniu wyników, przeprowadzają kolejną turę naboru. Zwykle są to dwa-trzy etapy. W ostateczności

  Uczelnie dopóki mogą, rekrutują kandydatów. Zaraz po ogłoszeniu wyników, przeprowadzają kolejną turę naboru. Zwykle są to dwa-trzy etapy. W ostateczności kierunek nie zostaje uruchomiony. ©Małgorzata Genca

  Sonda

  Czy homeopatia powinna być kierunkiem na uczelni medycznej?

  We wtorek wyniki II tury rekrutacji ogłosił Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. - W dodatkowym naborze największym powodzeniem cieszyły się takie kierunki, jak zarządzanie, germanistyka, biologia, socjologia, turystyka i rekreacja - wymienia Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK. - Lista jest znacznie dłuższa i nie sposób wymienić wszystkie kierunki.  Decyzja dopiero zapadnie
  Pod znakiem zapytania jest jednak los dwóch kierunków, na UMK na których chętnych było bardzo mało. To rzeźba, na którą zgłosiły się 3 osoby oraz nauki o rodzinie (tu chętnych było 6). Decyzja o tym, że kierunki te nie zostaną uruchomione, jeszcze nie zapadła.
  Wiadomo natomiast, że nie ruszą studia w języku angielskim. Chętnych było tak mało, że uczelnia nawet nie zdecydowała się przeprowadzać drugiego naboru. Kandydatom, którzy dostali się na nieuruchomione kierunki, UMK zaproponuje studia na kierunkach pokrewnych. Tak samo jest na dwóch pozostałych uniwersytetach w regionie.

  Małą popularnością cieszyły się na UMK takie kierunki jak, etnologia, filologia bałkańska, fizyka techniczna, astronomia i studia miejskie. Mimo niewielkiej liczby kandydatów, uczelnia jednak chce je uruchomić. - Kolejnej tury naboru nie planujemy - dodaje Ewa Walusiak-Bednarek.

  Przeczytaj też: Uczelnie z województwa kujawsko-pomorskiego przyjmują chętnych

  Będzie kolejny nabór
  Taki zamiar ma natomiast Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Jak informują w dziale dydaktyki i spraw studenckich UTP, rejestracja chętnych zakończyła się w poniedziałek, a wyniki naboru zostaną ogłoszone w czwartek (17 września). Wtedy też okaże się, czy na studiach I stopnia niestacjonarnych ruszą wszystkie kierunki.

  Wiadomo już natomiast, że na studiach stacjonarnych I stopnia nie zostaną uruchomione następujące kierunki: bioinżynieria w produkcji zwierzęcej, fizyka techniczna, inżynieria gazu łupkowego, inżynieria materiałowa, nano-bioinżynieria i ochrona środowiska.

  Przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego, uczelnia planuje przeprowadzić jeszcze jeden etap rekrutacji. Pod koniec tygodnia będzie wiadomo, na jakie kierunki. Do 21 września trwa natomiast nabór na studia II stopnia stacjonarne i niestacjonarne.

  Wyniki ogłoszą za tydzień
  Nabór na studia I stopnia zakończył też Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Zamierzamy uruchomić wszystkie kierunki - mówi Małgorzata Jendryczka, rzecznik UKW. - Nie wiadomo jedynie, jak będzie z filologią rosyjską ze znajomością języka. Chętnych mamy mało. Przyczyna jest oczywista: w zdecydowanej większości szkół nie uczy się już tego języka. Dla porównania, na filologię rosyjską bez znajomości języka zgłosiło się wystarczająco dużo kandydatów i ten kierunek na pewno ruszy.

  Na UKW bez problemu dopełniły się miejsca na pedagogice, bezpieczeństwie narodowym, administracji, filologii o specjalności germanistyka bez znajomości języka oraz pedagogice wczesnoszkolnej. Mniej chętnych było na regionalistykę europejską, zarządzanie dziedzictwem kulturowym i ochronę zabytków, fizykę.

  Wyniki naboru zostaną ogłoszone 24 września. - Wtedy okaże się, czy gdzieś są jeszcze wolne miejsca - dodaje Jendryczka.

  Kup prenumeratę cyfrową Gazety Pomorskiej i otrzymaj:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Pomorskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Pomorskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer ekstramagazyn.pl

  Komentarze (8)

  Wszystkie komentarze (8) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy