Masz konto w Pomorskiej?

  Zaloguj się

  Z tej opcji korzystają Czytelnicy, którzy dostali kod dostępu do Pomorskiej.

  Gazeta Pomorska

  Masz konto w Piano?

  Zaloguj się do Piano

  Z tej opcji korzystają Czytelnicy, którzy samodzielnie kupili abonament.

  Ciekawy plan budowy nowych ulic w Bydgoszczy

  Ciekawy plan budowy nowych ulic w Bydgoszczy

  Bogdan Dondajewski, bogdan.dondajewski@pomorska.pl, tel. 52 326 31 50

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Sieć drogowa w Bydgoszczy jest daleka od doskonałości

  Sieć drogowa w Bydgoszczy jest daleka od doskonałości ©Jerzy Chamier-Gliszczyński

  Sieć drogowa w Bydgoszczy jest daleka od doskonałości. Naukowcy z UTP widzą jednak szansę na poprawę jej parametrów. Proponują nowy harmonogram inwestycji, które w optymalny sposób wykorzystają finansowe i urbanistyczne możliwości miasta.
  Sieć drogowa w Bydgoszczy jest daleka od doskonałości

  Sieć drogowa w Bydgoszczy jest daleka od doskonałości ©Jerzy Chamier-Gliszczyński

  W kolejnym raporcie dotyczącym projektu nowego Studium transportowego dla miasta Bydgoszczy, poświęcamy propozycjom rozwoju układu drogowego.

  Niestety, aktualnie Bydgoszcz należy do miast o chaotycznym układzie ulic i zagospodarowania przestrzennego. Stąd czytelność sieci drogowej jest daleka od doskonałości.

  Przeczytaj także:Jagiellońska w Bydgoszczy bez tramwajów

  - Natężenia ruchu nie powinny przekraczać 80 procent maksymalnej przepustowości dróg, aby nie tworzyły się zatory - tłumaczy dr Jacek Chmielewski z Katedry Budownictwa Drogowego na UTP i współautor Studium.
  - Tymczasem obecnie na wielu ulicach warunek ten nie jest spełniony, co szczególnie dotyczy skrzyżowań. Na szczęście pewną szansą dla miasta jest nieznaczny wzrost natężeń ruchu do roku 2035, a następnie permanentny, stopniowy ich spadek. Da to możliwość nadgonienia potrzeb w zakresie infrastruktury drogowej - tłumaczy naukowiec.

  Poszukiwania optymalnej koncepcji rozwoju sieci drogowej oparto na dwóch założeniach. Pierwszym jest uzyskanie korzystnych warunków ruchu, akceptowalnych przez użytkowników, a drugim - możliwości finansowe miasta.

  Uwzględniając szereg pozostałych danych i prognoz stworzono szczegółowy harmonogram inwestycji, które podzielono na siedem etapów. Wszystkie prezentuje nasza poniższa infografika.

  Do najciekawszych na pewno można zaliczyć budowę dwupasmowej obwodnicy południowo-wschodniej, łączącej Fordońską z Jana Pawła II w węźle Lotnisko. Autorzy opracowania uznali, że jej realizacja pozytywnie wpłynie na niemal całą sieć drogową, a szczególnie na odciążenie głównej osi transportowej Bydgoszczy, czyli Fordońskiej i Jagiellońskiej.

  W kolejnym etapie harmonogramu na uwagę zasługuje budowa Trasy Chełmińskiej, łączącej Grunwaldzką z Unii Lubelskiej z przedłużeniem tej ostatniej do węzła Zaświat, która odciąży ruch przed dworcem PKP, oraz budowa węzła drogowego na przecięciu Fordońskiej i Andersa.

  Dla okresu 2030-35 zdecydowanie najlepszymi okazały się: rozbudowa Kamiennej na odcinku od Gdańskiej do Węzła Zachodniego oraz budowa trzech węzłów drogowych:
  - tunelu pod Rondem Bernardyńskim,
  - tunelu pod Gdańską w ciągu ulicy Kamiennej,
  - estakady w ciągu Szubińskiej oraz Poznańskiej i Grudziądzkiej.

  W kolejnych latach zaleca się jeszcze m.in. budowę Węzła Wschodniego i bezkolizyjnego przejścia pod Wojska Polskiego w ciągu Trasy Uniwersyteckiej.

  Natomiast dopiero na lata 2040-45 uzasadniono takie projekty jak: przedłużenie Mazowieckiej, czy budowę obwodnicy północno-zachodniej - od skrzyżowania Grunwaldzkiej z Deszczową do ulicy Leszczyna.

  Całość uzupełniają propozycje działań dodatkowych: budowy nowych sygnalizacji świetlnych, poważniejsze zmiany w organizacji ruchu, np. na ulicy Focha, czy budowę nowego węzła Ikea.

  Równocześnie zwrócono szczególną uwagę na pilną potrzebę budowy drugiej jezdni mostu drogowo-kolejowego przez Wisłę w Fordonie.

  Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!


  - Aktualnie, w przypadku ewentualnego wypadku i zatoru alternatywą jest tylko objazd przez Toruń lub Świecie, a to oznacza pokonanie drogi dłuższej aż o ponad 80 kilometrów - wyjaśnia dr Jacek Chmielewski.

  Zdaniem autorów Studium najprostszym i najtańszym rozwiązaniem byłaby budowa równoległego obiektu mostowego położonego po wschodniej stronie aktualnej przeprawy. Nie wymagałoby to bowiem dużych inwestycji związanych z budową dróg dojazdowych oraz wykupem trenów.

  Wiadomości z Bydgoszczy


  Czytaj e-wydanie »

  Twój bezpłatny dostęp do www.pomorska.pl wkrótce wygaśnie

  Zostań Czytelnikiem plus i otrzymaj:

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy