Bydgoska fundacja "Zdrowie dla Ciebie" odwołuje się od...

  Bydgoska fundacja "Zdrowie dla Ciebie" odwołuje się od decyzji NFZ

  Marta Pieszczyńska marta.pieszczynska@pomorska.pl tel. 52 326 31 42

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Fundacja "Zdrowie dla Ciebie", która od nowego roku nie prowadzi już nocnej i świątecznej opieki medycznej przy ul. Królowej Jadwigi, odwołała się od decyzji NFZ. Dziś poznamy stanowisko funduszu.
  Od 1 stycznia 2013 roku fundacja "Zdrowie dla Ciebie” nie ma już umowy z NFZ na nocną i świąteczną opiekę medyczną

  Od 1 stycznia 2013 roku fundacja "Zdrowie dla Ciebie” nie ma już umowy z NFZ na nocną i świąteczną opiekę medyczną ©www.sxc.hu

  Od blisko sześciu lat bydgoszczanie, którzy potrzebowali pomocy lekarza po godzinie 18.00 lub w święta, mogli zgłaszać się do fundacji "Zdrowie dla Ciebie". Przyjmowano ich w dwóch punktach: przy ul. Królowej Jadwigi oraz Witkiewicza.

  Nic więc dziwnego, że wielu pacjentów nadal kieruje swoje kroki do fundacji w przypadku, gdy potrzeba im porady lekarza po zamknięciu przychodni.

  I tu pojawia się problem. Powód? Od 1 stycznia 2013 roku fundacja "Zdrowie dla Ciebie", a ściślej mówiąc jej punkty przy ul. Królowej Jadwigi i Witkiewicza, nie mają już umowy z NFZ na nocną i świąteczną opiekę medyczną. Spośród ośmiu ofert na prowadzenie tego typu świadczeń fundusz wybrał cztery inne.

  Przeczytaj również: Dokąd po nocną pomoc lekarską?

  - Składaliśmy oferty na wszystkie cztery nasze punkty (przy ul. Królowej Jadwigi, Witkiewicza, Ogrody i w Solcu Kujawskim - przyp. red.) - informuje Szymon Kopa, sekretarz fundacji. - Z niezrozumiałych dla nas przyczyn NFZ wybrał jedynie punkt przy ul. Ogrody.

  Przypomnijmy - pozostałe, które fundusz wytypował do leczenia nocą i w święta to NZOZ "Ikar" na Błoniu, Medic sp. z o.o. w Fordonie oraz SP ZOZ MSW w Śródmieściu.

  - Mieliśmy bardzo duże doświadczenie - mówi dalej Szymon Kopa. - Prowadziliśmy pionierską w skali kraju całodobową działalność medyczną. Co więcej, jako fundacja cały zysk przeznaczaliśmy na cele statutowe. Głównym z nich było wspieranie opieki ambulatoryjnej.

  Pacjenci byli zadowoleni

  Jak podkreśla, pacjenci chwalili funkcjonowanie placówek przy ul. Królowej Jadwigi i Witkiewicza. - Nie było żadnych skarg - dodaje. Dlaczego więc fundusz nie przedłużył z nimi umowy? - Nie wiemy - odpowiada Szymon Kopa. NFZ nie chce ujawnić ofert pozostałych trzech placówek, które wygrały w konkursie. - A ma taki obowiązek - wskazuje sekretarz. - Poza danymi poufnymi.

  Innego zdania jest fundusz. - Nie tylko nie mamy takiego obowiązku, ale wręcz prawa - twierdzi Jan Raszeja, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ.

  NFZ: - Były lepsze oferty

  Na pytanie, dlaczego więc fundacja, która świetnie radziła sobie z zapewnieniem nocnej i świątecznej opieki medycznej, nie dostała kontraktu na dalszą tego typu działalność w Śródmieściu i Fordonie, rzecznik odpowiada: - Inni przedstawili lepsze oferty. Ale nie mogę się zagłębiać, ponieważ nie pozwalają mi na to przepisy.

  Tymczasem siedem dni temu fundacja odwołała się od decyzji NFZ. Na odpowiedź dyrektor regionalnego oddziału funduszu ma czas do dziś.

  Wrócimy do sprawy.

  Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

  Wiadomości z Bydgoszczy


  Czytaj e-wydanie »

  Kup prenumeratę cyfrową Gazety Pomorskiej i otrzymaj:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Pomorskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Pomorskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer ekstramagazyn.pl

  Komentarze (14)

  Wszystkie komentarze (14) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy