Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O emisji spalin w dowodzie rejestracyjnym samochodu

(mp)
Edward Rymaszewski, nauczyciel, diagnosta, odczytuje na analizatorze poziom emitowanych przez pojazd spalin
Edward Rymaszewski, nauczyciel, diagnosta, odczytuje na analizatorze poziom emitowanych przez pojazd spalin fot. Andrzej Muszyński
Od dzisiaj, w dowodach rejestracyjnych pojazdu, możliwe będzie dopisanie adnotacji dotyczącej poziomu emisji spalin. Taki zapis ułatwi kierowcom podróżowanie po niektórych krajach europejskich.

Poziom emisji spalin mierzony jest na niektórych stacjach diagnostycznych, podczas corocznego przeglądu stanu technicznego pojazdu.

W przypadku samochodów z zapłonem iskrowym, urządzeniem sprawdzającym, czy nasz samochód mieści się pod tym względem w ustalonych normach, jest analizator spalin.
W trakcie pomiaru, analizator wskazuje, ile tlenku węgla, dwutlenku węgla, węglowodorów i tlenu znajduje się w emitowanych przez samochód spalinach. Suma tych wszystkich składników określa poziom emisji spalin.

- Warunki wstępne, umożliwiające zbadanie poziomu emisji spalin to silnik nagrzany do temperatury pracy, czyli minimum 70 stopni temperatury oleju oraz szczelny układ wydechowy - wyjaśnia Edward Rymaszewski, nauczyciel, diagnosta ze stacji diagnostycznej Zespołu Szkół Samochodowych.
Jak wskazuje, normy są nierzadko przekraczane. - Najczęściej z powodu nieszczelnego układu wydechowego oraz niesprawnego układu zasilania i silnika - wyjaśnia specjalista.

W takim przypadku, podczas przeglądu technicznego, kierowca nie otrzyma pieczątki do dowodu rejestracyjnego.

Niewłaściwy poziom emisji spalin nie tylko zagraża środowisku, ale może też utrudnić podróżowanie. - W wielu zachodnich miastach, głównie niemieckich, obowiązuje podział na specjalne strefy, w których poruszać się mogą jedynie pojazdy spełniające restrykcyjne normy emisji spalin Euro 5 - tłumaczy Piotr Kurek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Bydgoszczy. - Poruszanie się po centrach tych miast łatwiejsze jest dzięki stosownej adnotacji umieszczonej w dowodzie rejestracyjnym.

Informację na temat poziomu emisji spalin można dopisywać do dokumentu już od dzisiaj.
Właściciel pojazdu wnioskujący o dokonanie adnotacji, będzie musiał przedstawić w wydziale uprawnień komunikacyjnych bydgoskiego ratusza stosowny dokument (szczegóły na stronie www.bydgoszcz.pl). - Dopisywanie adnotacji o spalinach jest bezpłatne i dobrowolne - dodaje Piotr Kurek.

Normy emisji spalin

W przypadku samochodów rejestrowanych od 1 maja 2004 roku, na obrotach podwyższonych (czyli od dwóch do trzech tysięcy), współczynnik nadmiaru powietrza (lambda) waha się od 0,97 do 1,03. Pojazdy starsze, produkowane od lipca 1995 roku, mają taką samą normę. Różnica dotyczy dopuszczalnej wysokości emisji tlenku węgla: u samochodów młodszych wynosi ona 0,2 proc., a u starszych może być ciut wyższa i dochodzić do 0,3 proc. Natomiast węglowodory nie mogą przekraczać 100 ppm.
Poziom emisji spalin u aut z silnikiem samoczynnym sprawdza się na dymomierzu. Tu normy, w zależności od tego, czy silnik jest wolnossący (bez doładowania), czy też z doładowaniem i turbodoładowaniem, wahają się od 2,5 (m -1) do 3 (m -1). Auta produkowane po 30 czerwca 2008 roku nie mogą przekraczać 1,5 (m -1).

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska