Co my wiemy o ścieżkach rowerowych?! - "Bez ogródek"...

  Co my wiemy o ścieżkach rowerowych?! - "Bez ogródek" komentuje Agata Kozicka

  Agata Kozicka

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Oby i u nas przybywało jak najwięcej ścieżek

  Oby i u nas przybywało jak najwięcej ścieżek ©Fot. (ak)

  Uwielbiam jeździć rowerem. Kiedy kupiłam mojego "Szybkiego Lopeza" (tak go nazywam), a było to 10 lat temu, to ścieżki rowerowe były w Bydgoszczy równie rzadkie jak średniowieczne zabytki. Znaczy, podobno były, ale trudno było powiedzieć, czy rowerowe, czy po prostu wydeptane przez właścicieli spacerujących z psami.
  Oby i u nas przybywało jak najwięcej ścieżek

  Oby i u nas przybywało jak najwięcej ścieżek ©Fot. (ak)

  Od tego czasu wiele się zmieniło. Właściwie każdy budowany lub remontowany chodnik bądź ulica mają wyznaczone trasy dla rowerów. Jest też nowa ścieżka wzdłuż Myślęcinka.

  Jednak w miniony weekend miałam okazję pośmigać na rowerze po Trójmieście. Szaleństwo! Fenomenalna ścieżka rowerowa wzdłuż plaży z Gdańska Brzeźna do Gdyni Orłowo z przejściami dla pieszych, zatoczkami, zjazdami i objazdami przez specjalnie zaprojektowane parki. Już tą jedną ścieżką biją nas na głowę. A to początek.

  Spod obwodnicy zjechałam do plaży prawie wyłącznie leśnymi lub parkowymi duktami i po ścieżkach rowerowych.

  I to jakich! Dwupasmowe, dla rowerów jadących w przeciwnych kierunkach, oznaczone strzałkami - to nie rzadkość. Kontrapasy wzdłuż jezdni - też.

  Ale kiedy przed przejściami dla pieszych przecinającymi ścieżkę zobaczyłam spowalniacze w postaci specjalnie zbudowanych małych wniesień albo tarek z ażurowej kostki, to pomyślałam, że do Trójmiasta jesteśmy jak rowerowy Trzeci Świat. Co my w ogóle wiemy o ścieżkach rowerowych!

  Kiedy przyjadą do mnie znajomi z Gdańska, to, żeby się nie spalić ze wstydu, powiem, że biorę ich na rowerowy survival. Że to niby taka nasza atrakcja ;)
  Udostępnij
  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze (18)

   Wszystkie komentarze (18) forum.pomorska.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Podniebna Bydgoszcz

   Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

   Wiadomości z Bydgoszczy