Dziś debata "Stary Rynek bez samochodu"

  Dziś debata "Stary Rynek bez samochodu"

  (bog)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Centrum Bydgoszczy bez ruchu samochodowego? Odpowiedź na to pytanie ma dać dzisiejsza debata w klubie ElJazz, przy ulicy Krętej 3. Początek o godz. 19.
  Łukasz Juszczak

  Łukasz Juszczak

  Rozmowa z...
  Łukaszem Juszczakiem
  prezesem Stowarzyszenia Bydgoszcz Rowerowa

  - Nie boicie się, że tak jak wiele innych oddolnych inicjatyw rowerowych, tak i ta spotka się z kompletnym brakiem odzewu ze strony drogowców?
  - Gdybyśmy tak myśleli, to pewnie w ogóle nie organizowalibyśmy tego typu debat. Rzeczywiście część naszych propozycji jest odrzucana jako niezgodna z rowerową polityką miasta, ale tak naprawdę, przeglądając różne dokumenty, nigdy jej nie widzieliśmy.

  - Wasz dzisiejszy kierunek działania to Stary Rynek...
  - Pomysł wyłączenia go z ruchu samochodowego nie pochodzi tylko od nas. Głównym organizatorem debaty jest Pracownia Kultury Współczesnej, a włączy się do niej jeszcze Bydgoska Masa Krytyczna.
  Wspólnymi siłami chcemy poruszyć temat odzyskiwania przestrzeni miejskiej na potrzeby pieszych, zwrócić uwagę na problem i zaprosić do wspólnego dialogu. Bo przecież nad daną przestrzenią nie mogą panować tylko specjaliści, ale też ludzie, którzy z niej korzystają.


  Wspólnie liczymy głosy, jakie uzyskali kandydaci na prezydenta w naszym regionie


  - Co dadzą proponowane przez was zmiany?
  - Przyzwyczailiśmy się do luksusu poruszania samochodem. Tymczasem nie zauważamy, że to utrudnia życie innym, a nasz Stary Rynek stał się martwy. Co ciekawe debata nie będzie ograniczała się tylko do jego przestrzeni, ale całego obszaru Starego Miasta. Chcemy poruszyć sprawy związane z organizacją ruchu, problemem parkowania, czy podobne, z którymi zmagają się inne miasta, i które pokazują, że obecny trend to rezygnacja z ruchu samochodowego. Dzięki temu piesi poczują się bezpieczni.

  - Nie za dużo, jak na początek?
  - To, że boimy się wyprowadzenia ruchu samochodowego z centrum, pokazuje, że nie mamy jeszcze świadomości na temat negatywnych aspektów samochodów. Bo przecież nasza jakość życia nie wzrasta, kiedy stać nas na zakup dobrych okien, które ograniczą hałas z ulicy, tylko kiedy otworzę okno, a za nim nie będzie hałasu.

  - A co oprócz Starego Rynku?
  - Mamy kilka innych pomysłów. Na przykład organizacja ruchu w całym Śródmieściu, objętym przecież priorytetem ruchu pieszego i komunikacji miejskiej, jest jakimś nieporozumieniem. Chcemy też upominać drogowców i nagłaśniać fuszerki, które popełniają przy okazji remontów, czy nowych inwestycji, ale także pokazywać przykłady dobrych rozwiązań, szczególnie infrastruktury rowerowej, które można znaleźć w naszym mieście.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Wszystkie komentarze (3) forum.pomorska.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Podniebna Bydgoszcz

   Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

   Wiadomości z Bydgoszczy