Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta

  W 1. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów oraz badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

  Obejrzyj wszystkie odcinki
  Zwiń
  Obejrzyj wideo
  Odkurzyć bitwę o Bydgoszcz

  Odkurzyć bitwę o Bydgoszcz

  (ast)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Łukasz Nadolski z jednym z eksponatów wystawy

  Łukasz Nadolski z jednym z eksponatów wystawy ©Fot. Jarosław Pruss

  - Wydarzenia w Bydgoszczy z 1939 roku są powszechnie znane. Tymczasem wciąż mało wiemy o bojach z końca II wojny światowej - mówi Łukasz Nadolski z Pomorskiego Muzeum Wojskowego.
  Łukasz Nadolski z jednym z eksponatów wystawy

  Łukasz Nadolski z jednym z eksponatów wystawy ©Fot. Jarosław Pruss

  www.pomorska.pl/bydgoszcz


  Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz  I dlatego muzeum przygotowuje wystawę, film oraz publikację wydarzeniom sprzed 65 lat.
  Wystawa zatytułowana "Krew na śniegu" będzie poświęcona walkom polskich żołnierzy na Pomorzu. - Pokażemy między innymi walki w Bydgoszczy czy o przełamanie Wału Pomorskiego - mówi Łukasz Nadolski z Pomorskiego Muzeum Wojskowego.

  Otwarcie wystawy zaplanowano na 18 marca, a ciekawostką będzie zrekonstruowana scena szturmu na bunkier na Wale Pomorskim. - Manekiny w mundurach z tamtych czasów, oryginalne uzbrojenie, a do tego efekty świetlne. Myślę, że takie atrakcje przede wszystkim zainteresują młodych chłopców - dodaje Nadolski.

  Muzeum przygotowuje też publikację poświęconą walkom o Bydgoszcz w 1945 roku. - Toczyły się od 21 do 28 stycznia, częściowo w samej Bydgoszczy, a częściowo w rejonie Cierpic, Nakła i Pruszcza. W ciągu tych kilku dni zginęło stu polskich żołnierzy. Straty po stronie rosyjskiej i niemieckiej były o wiele większe. Niemcy mieli tysiąc zabitych, Rosjanie dwa tysiące. Na bydgoskich cmentarzach leży zresztą około 400 nieznanych żołnierzy Armii Czerwonej - opowiada Nadolski.

  W publikacji, oprócz archiwalnych zdjęć i map, znajdą się relacje świadków wydarzeń sprzed 65 lat. - Niestety, żołnierze, którzy wtedy walczyli, w większości już nie żyją. Mamy jednak kilka ciekawych opowiadań, które na pewno wykorzystamy - zapewnia Łukasz Nadolski.

  Książka powinna ukazać się w ciągu najbliższych miesięcy. Na pewno będzie ją można kupić w muzeum przy Czerkaskiej, być może trafi też do księgarń.

  Wcześniej, bo już za kilka tygodni, będzie gotowy film m.in. o walkach na Wale Pomorskim. Zginęło wtedy 5 tysięcy polskich żołnierzy. - Przygotowujemy dokument, ale z elementami fabularnymi. Pomogły nam grupy rekonstrukcji historycznej. Oprócz walk na Pomorzu, pokażemy również te toczące się w Bydgoszczy, o których wciąż niewiele wiemy - dodaje Nadolski.

  Kup prenumeratę cyfrową Gazety Pomorskiej i otrzymaj:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Pomorskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Pomorskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer ekstramagazyn.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy