Żołnierze Powstania Warszawskiego w labiryncie podziemnego miasta

  W 1. odcinku "Tajemnic Państwa Podziemnego" rekonstruujemy koszmarny świat warszawskich kanałów oraz badamy techniki, których używali powstańcy, by przetrwać pod ziemią. Obejrzyj go lub przejdź do pełnego wydania Powstania Warszawskiego.

  Obejrzyj wszystkie odcinki
  Zwiń
  Obejrzyj wideo
  Kandydaci na fotel prezydenta Bydgoszczy palą się do...

  Kandydaci na fotel prezydenta Bydgoszczy palą się do rządzenia

  (ast)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Kandydaci na fotel prezydenta Bydgoszczy palą się do rządzenia

  ©fot. arch. GP

  Konstanty Dombrowicz, Eugeniusz Kłopotek i Jan Szopiński chcą za rok powalczyć o fotel prezydenta Bydgoszczy. Na razie oficjalnych kandydatów nie mają Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość.
  Kandydaci na fotel prezydenta Bydgoszczy palą się do rządzenia

  ©fot. arch. GP

  www.pomorska.pl/bydgoszcz


  Więcej informacji z Bydgoszczy znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz  Eugeniusz Kłopotek, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, jako ostatni dotąd zadeklarował, że myśli o kandydowaniu na prezydenta Bydgoszczy w przyszłym roku. - Rozważam start w wyborach, ale ostateczną decyzję podejmę dopiero w lutym - powiedział nam poseł. - Uważam jednak, że bydgoszczanom trzeba dać prawo wyboru - podkreślił.

  Eugeniusz Kłopotek myśli też o kandydowaniu na prezydenta z innego powodu. - Polskie Stronnictwo Ludowe zamierza zdobyć mandaty w bydgoskiej Radzie Miasta. Chcę więc moją osobą wzmocnić drużynę kandydatów na radnych - dodaje.

  Jan Szopiński, były wicemarszałek województwa i radny sejmiku, oficjalne namaszczenie Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej ma otrzymać w styczniu. - Jeżeli jednak będzie pozytywna rekomendacja miejskich i wojewódzkich władz, z zaakceptowaniem kandydatury nie powinno być problemu - przekonuje Łukasz Chojnacki, szef bydgoskiej lewicy.

  Szopiński był już zresztą prezentowany publicznie jako kandydat SLD na prezydenta Bydgoszczy. Było to podczas niedawnej wizyty w naszym mieście Grzegorza Napieralskiego, przewodniczącego SLD.

  Kłopotek i Szopiński to na razie jedyni pewni konkurenci obecnego prezydenta Konstantego Dombrowicza. Ten ostatni zresztą potwierdził oficjalnie, że po raz trzeci zawalczy o fotel prezydenta Bydgoszczy. - Mam jeszcze wiele rzeczy do dokończenia w mieście - mówił nam.

  Przewaga rządzącego

  Socjolog dr Grzegorz Kaczmarek, który był również wiceprezydentem Bydgoszczy i radnym, dość wysoko ocenia na razie szanse Dombrowicza. - Pamiętajmy, że już dwa razy wygrał wybory. Jeśli zaś miałby stanąć w szranki z Szopińskim i Kłopotkiem, szanse na trzecią kadencję ma całkiem spore. Jan Szopiński jest chyba zbyt słabo znany bydgoszczanom, a Eugeniusz Kłopotek kojarzy się ze środowiskiem wiejskim, chociaż jego atutem może być to, że jest bardzo popularny - dodaje socjolog.

  Zdaniem Kaczmarka, z obecnym prezydentem może zawalczyć kandydat, któremu uda się skupić wokół siebie ludzi niezadowolonych z rządów Dombrowicza. - Ale to nie wszystko- zastrzega. - Musi też zaprezentować coś nowego, naprawdę przekonujący i wiarygodny program.

  Giełda nazwisk w tle

  Na razie w niepewności trzymają wyborców największe partie: Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. Na oficjalnych kandydatów przedstawiciele obydwu ugrupowań każą nam czekać do wiosny.

  Nieoficjalnie wśród nazwisk związanych z Platformą wymienia się Rafała Bruskiego, obecnego wojewodę kujawsko-pomorskiego oraz posła Pawła Olszewskiego. Poseł przyznaje, że słyszał o swoim nazwisku na giełdzie kandydatów, ale nie chciał odpowiedzieć, czy wystartuje.

  Ubiegania się o prezydenturę w Bydgoszczy nie wyklucza natomiast Tomasz Latos, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Jego nazwisko wymieniane jest obok Kosmy Złotowskiego, byłego włodarza tego miasta. - Co prawda dziś nie zakładam swojego startu, ale w życiu nic nie jest pewne na sto procent - mówi poseł Latos.

  Kup prenumeratę cyfrową Gazety Pomorskiej i otrzymaj:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Pomorskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Pomorskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer ekstramagazyn.pl

  Komentarze (36)

  Wszystkie komentarze (36) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy