Masz konto w Pomorskiej?

  Zaloguj się

  Z tej opcji korzystają Czytelnicy, którzy dostali kod dostępu do Pomorskiej.

  Gazeta Pomorska

  Masz konto w Piano?

  Zaloguj się do Piano

  Z tej opcji korzystają Czytelnicy, którzy samodzielnie kupili abonament.

  (AM)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  ©Fot. Tytus Żmijewski

  Jedna kropla krwi i wiemy już wszystko o swoim stanie zdrowia? Szarlataneria, wróżbiarstwo czy nowa metoda badania. Postanowiliśmy to sprawdzić.

  ©Fot. Tytus Żmijewski

  - Zgłosiła się do mnie matka z dzieckiem. Po, tzw. badaniu kropli żywej krwi u dziewczynki rozpoznano zagrzybienie całego organizmu. Tymczasem to wierutna bzdura. Leki, które jej podano, wywołały ostry atak alergii - mówi Bożena Ludwikowska dr nauk. med. spec. alergolog i laryngolog dzieci i dorosłych.

  To badanie polega na tym, że pobiera się kroplę krwi i ogląda ją pod mikroskopem w dużym powiększeniu.

  - Lekarz, na podstawie tego, co zobaczy pod mikroskopem, określa stan równowagi organizmu.
  Może stwierdzić m. in. zaburzenia trawienia, i przemiany cholesterolu, ryzyko udaru mózgowego, a nawet przyszłe choroby nowotworowe. Dzięki tej metodzie wykrywamy także obecność grzybów, bakterii i wirusów - mówi Ewa Ameryk, organizator takich badań w Bydgoszczy. - Po długoletnich przygotowaniach badania żywej kropli krwi mogę powiedzieć, że diagnozy lekarza są trafne i wiarygodne. Jeżeli pacjenci stosują się do jego wskazań, obserwują zdecydowaną poprawę swojego zdrowia.

  Badanie trwa około pół godziny. Kosztuje 140 złotych. Na podstawie wyników lekarz prowadzący pacjenta zleca dietę oraz terapię naturalną. Według Ewy Ameryk lekarze prowadzący badanie są specjalistami w kilku dziedzinach i oprócz tego posiadają odpowiednie przeszkolenie do przeprowadzania takiego badania.

  Lekarze jednak krytycznie podchodzą do tej metody.

  - Zastanawia mnie, czy można w mikroskopie wszystko zobaczyć. Według mnie nie da się określić stanu immunologicznego na podstawie jednej kropli krwi. W tym celu trzeba przeprowadzić inne badania, w tym w różnych odstępach czasowych. Najbardziej mnie zdumiało jednak to, że można przewidzieć nowotwór i miażdżycę oraz rozpoznać drobnoustroje. Przypomina mi to trochę wróżenie z krwi - mówi prof. Eugenia Gospodarek, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu.

  Profesor zwróciła nam uwagę, że pobranie płynu z organizmu musi odbywać się w sterylnych warunkach. Na skórze bowiem znajdują się grzyby i bakterie, które mogą dostać się do krwi w czasie zabiegu.

  - Oceniając próbkę jedynie mikroskopowo można popełnić naprawdę dużo pomyłek. Na pewno nie określimy gatunków wirusów, bakterii, grzybów. Nie dowiemy się też, jak należy leczyć chorego. Każdy z drobnoustrojów inaczej reaguje na pewne leki. My, aby ustalić najlepszy sposób leczenia, przeprowadzamy serię badań, m. in. hodujemy drobnoustroje z materiału pobranego od pacjenta w specjalnych warunkach, badamy ich właściwości biochemiczne, genetyczne, oceniamy wrażliwość na antybiotyki. Orzekanie czegokolwiek na podstawie tylko tej jednej metody może być wielce niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta.

  Na podstawie badań mikroskopowych w mikrobiologii można określić jedynie obecność, kształt, układ i wielkość drobnoustrojów. Zazwyczaj dzięki temu badaniu określa się kierunek identyfikacji gatunku np. grzyba.

  - We krwi zdrowego człowieka nie powinno być żadnych grzybów. Jeśli są, pacjent natychmiast powinien trafić do specjalisty. Mogą to być naprawdę ciężkie zakażenia -dodaje profesor.

  Twój bezpłatny dostęp do www.pomorska.pl wkrótce wygaśnie

  Zostań Czytelnikiem plus i otrzymaj:

  Komentarze (68)

  Wszystkie komentarze (68) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Pomorska.pl poleca

  Czytaj Gazetę Pomorską bez reklam. Otrzymaj więcej i szybciej!

  Czytaj Gazetę Pomorską bez reklam. Otrzymaj więcej i szybciej!

  Pokaż na zdjęciu sportową energię Twojego dziecka

  Pokaż na zdjęciu sportową energię Twojego dziecka

  Najświeższe informacje sportowe z regionu, kraju i świata

  Najświeższe informacje sportowe z regionu, kraju i świata