Natura i architektura razem na wyspie

  Natura i architektura razem na wyspie

  Anna Stasiewicz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wyspa Młyńska i jej otoczenie zmieniają wygląd. Nowe kamienice powstają m.in. w bydgoskiej Wenecji

  Wyspa Młyńska i jej otoczenie zmieniają wygląd. Nowe kamienice powstają m.in. w bydgoskiej Wenecji ©Jarosław Pruss

  Nowe kładki i kamienica. Wyspa Młyńska i jej otoczenie zmieniają wygląd. Największe inwestycje dopiero przed nami.
  Wyspa Młyńska i jej otoczenie zmieniają wygląd. Nowe kamienice powstają m.in. w bydgoskiej Wenecji

  Wyspa Młyńska i jej otoczenie zmieniają wygląd. Nowe kamienice powstają m.in. w bydgoskiej Wenecji ©Jarosław Pruss

  U zbiegu ulicy Długiej i Przyrzecze trwa właśnie budowa. W tym miejscy powstanie kamienica, wyglądem nawiązująca do staromiejskiej zabudowy. W piwnicy i na parterze będą mieściły sie punkty usługowe, na piętrze biura. Na 2 piętrze i poddaszu mają znaleźć się mieszkania.


  Oaza zieleni


  - Cieszę się, że Wyspa Młyńska i okolice się zmieniają - mówi Robert Łucka, architekt miasta.

  - Bydgoszczanie powinni być szczęśliwi, że mają takie miejsce. W samym środku miasta taka oaza zieleni i spokoju. Wyspa nie powinna być tylko miejscem wypoczynku, ale również spełniać między innymi funkcje usługowe. Powinny ze sobą współistnieć natura i architektura.


  Zdaniem Roberta Łucki, plusem jest powiązanie Wyspy Młyńskiej z resztą miasta trzema kładkami. Pierwsza, od strony Wełnianego Rynku, jest już gotowa. Kolejne, od strony Opery Nova i ulicy Świętej Trójcy jeszcze w tym roku.


  Wygląd zmienia też otoczenie Opery Nova. Trwa usuwanie betonowej kostki i układanie płyt granitowych. Poszerza się chodnik wiodący do wejścia głównego, który dalej otaczać będzie gmach i stanowić trakt spacerowy. Po wycięciu krzewów porastających brzeg Brdy odsłania się widok na rzekę i bydgoską Katedrę.


  Centrum Mennica 6


  To nie koniec inwestycji na Wyspie Młyńskiej. W przyszłym roku zacznie się remont budynku przy ulicy Mennica 6. Będzie się tam mieścić centrum przedsiębiorczości. Koszt pierwszego etapu prac wynosi 9,5 miliona złotych. Większość pieniędzy Bydgoszcz dostała z Unii Europejskiej, reszta pochodzi z budżetu miasta.


  Nie wiadomo, czy Bydgoszcz dostanie pieniądze na kolejne inwestycje na Wyspie Młyńskiej. Miasto złożyło wniosek o blisko 10 milionów złotych z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Środki mają trafić na remont budynków przy ulicy Mennica 4 i 7, Białego i Czerwonego Spichlerza, Domu Młynarza oraz na budowę placu zabaw i ogródka jordanowskiego. Całkowity koszt rewitalizacji Wyspy Młyńskiej ma wynieść ok. 30 mln zł.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy