Polski Tatar z Białorusi

  Polski Tatar z Białorusi

  (maw)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dziś o godz. 11.30 zostanie odsłonięta tablica poświęcona pułkownikowi Hassanowi Konopackiemu przy ul. Mazowieckiej 11.
       Pochodził z tatarskiej rodziny osiadłej na Białorusi. Przed rewolucją październikową służył w armii carskiej. Za wojnę z Japonią odznaczony orderami św. Anny i św. Stanisława. Awansował do stopnia pułkownika. W 1919 roku objął dowództwo nad białoruskimi oddziałami wojskowymi utworzonymi w ramach Białoruskiej Komisji Wojskowej. W Rzeczpospolitej po przewrocie majowym powołał do życia Klub Inteligencji Białoruskiej. Zajął się działalnością publicystyczną. W 1946 roku z rodziną osiedlił się w Bydgoszczy. Zamieszkali przy ul. Mazowieckiej. Hassan Konopacki zmarł 11 maja 1953 roku. Pochowany został na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kcyńskiej.
       O godz. 13 w ratuszu przy ul. Jezuickiej 2 w sali Łochowskiego rozpocznie się konferencja zatytułowana "Między Wschodem a Zachodem". Sesję poprowadzi Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy