Edukacja na ekranie

  Edukacja na ekranie

  Ewa Abramczyk-Boguszewska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Na seanse prezentowane w ramach Flimowej Akademii Młodych zaprasza Michał Kowalski

  Na seanse prezentowane w ramach Flimowej Akademii Młodych zaprasza Michał Kowalski ©Tytus Żmijewski

  Rusza Filmowa Akademia Młodych - cykl seansów dla uczniów, połączony z dyskusjami, prelekcjami i spotkaniami z ludźmi kina. Zainteresowani już mogą się zgłaszać.
  Na seanse prezentowane w ramach Flimowej Akademii Młodych zaprasza Michał Kowalski

  Na seanse prezentowane w ramach Flimowej Akademii Młodych zaprasza Michał Kowalski ©Tytus Żmijewski

       Filmowa Akademia Młodych to wspólny projekt Poznańskiej Fundacji Filmowej, Multikina i Centrum Sztuki Dziecka. W tym roku szkolnym organizowany jest już po raz trzeci.
       Świat baśni i nietolerancji
       
  - Chcemy pokazać młodym widzom zarówno arcydzieła kinematografii polskiej i światowej, jak i kino popularne - mówią organizatorzy.
       Projekt realizowany jest przez oba semestry. W najbliższym uczniowie z każdej grupy wiekowej obejrzą cztery filmy. Seanse prezentowane będą pod różnymi hasłami. Najmłodsi z klas I-III szkół podstawowych zobaczą opowieści o rycerzach, wróżkach, elfach. Będą to m.in. filmy "Tristan i Izolda", "Baśnie i bajki polskie", "Jaś i Małgosia". Ten cykl nosi tytuł "Filmowy skarbiec. Wśród mitów, legend i baśni".
       Uczniowie starszych klas podstawówki będą mieli okazję zapoznać się z obrazami, prezentującymi różne gatunki filmowe. W tym semestrze obejrzą, na przykład, "Szatana z siódmej klasy", "Gnijącą pannę młodą" oraz "Smokiem i mieczem".
       - Z kolei gimnazjalistów zaprosimy na filmy o młodych i dla młodych, takie, których bohaterowie poszukują własnej tożsamości - dodaje Michał Kowalski z Poznańskiej Fundacji Filmowej. W cyklu "Po prostu jestem" zostaną zaprezentowane m.in.: "Buntownik z wyboru, "Oliver Twist, "Głosy niewinności".
       Z myślą o uczniach szkół średnich przygotowano cykl "Pod wspólnym niebem. Kino wobec nietolerancji". - Sala kinowa jest czasem lepszym miejscem do dyskusji niż szkoła - mówi Michał Kowalski. - Bardziej sprzyjająca atmosfera sprawia, że młodzież chętniej zabiera głos na najróżniejsze tematy. Do wspólnego oglądania filmów i dyskutowania zapraszamy nie tylko uczniów liceów ogólnokształcących, ale i innych szkół średnich.
       
  Uczniowie obejrzą m.in. "Miasto gniewu" i "Duże zwierzę".
       Pomoc w lekcjach
       
  Każdy seans będzie poprzedzony prelekcją. Podobnie jak w ubiegłych latach, planowane są też spotkania z reżyserami, aktorami. Organizatorzy chcą zaprosić, na przykład, Kazimierza Tarnasa, reżysera nowej wersji "Szatana z siódmej klasy". Będą również atrakcyjne zabawy dla najmłodszych.
       Nauczyciele otrzymają vademecum, w którym znajdą scenariusze lekcji, dotyczące każdego z prezentowanych filmów. - Staramy się pozyskać metodyków, krytyków filmowych, których namawiamy do pisania testów do naszego vademecum - dodaje Michał Kowalski.
       Przyjmują zgłoszenia
       
  Pierwsze seanse, dla wszystkich grup wiekowych, odbędą się 24 października w bydgoskim Multikinie. Zainteresowani mogą zgłaszać się właśnie teraz. Karnety na semestr kosztują 30 zł, można je kupić w Multikinie od poniedziałku do piątku w godz. 10-16. Szczegółowych informacji udziela Anna Kaczmarek (tel. 052/ 325-78-34). Organizatorzy planują również sprzedaż biletów na poszczególne seanse. Opiekunowie grup wchodzą za darmo.
       Więcej informacji o Filmowej Akademii Młodych można uzyskać dzwoniąc do Pauliny Łosińskiej pod nr tel. 602-48-51-05.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy