Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Edukacja na ekranie

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Na seanse prezentowane w ramach  Flimowej Akademii Młodych zaprasza  Michał Kowalski
Na seanse prezentowane w ramach Flimowej Akademii Młodych zaprasza Michał Kowalski Tytus Żmijewski
Rusza Filmowa Akademia Młodych - cykl seansów dla uczniów, połączony z dyskusjami, prelekcjami i spotkaniami z ludźmi kina. Zainteresowani już mogą się zgłaszać.

     Filmowa Akademia Młodych to wspólny projekt Poznańskiej Fundacji Filmowej, Multikina i Centrum Sztuki Dziecka. W tym roku szkolnym organizowany jest już po raz trzeci.
     Świat baśni i nietolerancji
     
- Chcemy pokazać młodym widzom zarówno arcydzieła kinematografii polskiej i światowej, jak i kino popularne - mówią organizatorzy.
     Projekt realizowany jest przez oba semestry. W najbliższym uczniowie z każdej grupy wiekowej obejrzą cztery filmy. Seanse prezentowane będą pod różnymi hasłami. Najmłodsi z klas I-III szkół podstawowych zobaczą opowieści o rycerzach, wróżkach, elfach. Będą to m.in. filmy "Tristan i Izolda", "Baśnie i bajki polskie", "Jaś i Małgosia". Ten cykl nosi tytuł "Filmowy skarbiec. Wśród mitów, legend i baśni".
     Uczniowie starszych klas podstawówki będą mieli okazję zapoznać się z obrazami, prezentującymi różne gatunki filmowe. W tym semestrze obejrzą, na przykład, "Szatana z siódmej klasy", "Gnijącą pannę młodą" oraz "Smokiem i mieczem".
     - Z kolei gimnazjalistów zaprosimy na filmy o młodych i dla młodych, takie, których bohaterowie poszukują własnej tożsamości - dodaje Michał Kowalski z Poznańskiej Fundacji Filmowej. W cyklu "Po prostu jestem" zostaną zaprezentowane m.in.: "Buntownik z wyboru, "Oliver Twist, "Głosy niewinności".
     Z myślą o uczniach szkół średnich przygotowano cykl "Pod wspólnym niebem. Kino wobec nietolerancji". - Sala kinowa jest czasem lepszym miejscem do dyskusji niż szkoła - mówi Michał Kowalski. - Bardziej sprzyjająca atmosfera sprawia, że młodzież chętniej zabiera głos na najróżniejsze tematy. Do wspólnego oglądania filmów i dyskutowania zapraszamy nie tylko uczniów liceów ogólnokształcących, ale i innych szkół średnich.
     _Uczniowie obejrzą m.in. "Miasto gniewu" i "Duże zwierzę".
     Pomoc w lekcjach
     
Każdy seans będzie poprzedzony prelekcją. Podobnie jak w ubiegłych latach, planowane są też spotkania z reżyserami, aktorami. Organizatorzy chcą zaprosić, na przykład, Kazimierza Tarnasa, reżysera nowej wersji "Szatana z siódmej klasy". Będą również atrakcyjne zabawy dla najmłodszych.
     Nauczyciele otrzymają vademecum, w którym znajdą scenariusze lekcji, dotyczące każdego z prezentowanych filmów. - _Staramy się pozyskać metodyków, krytyków filmowych, których namawiamy do pisania testów do naszego vademecum
- dodaje Michał Kowalski.
     Przyjmują zgłoszenia
     
Pierwsze seanse, dla wszystkich grup wiekowych, odbędą się 24 października w bydgoskim Multikinie. Zainteresowani mogą zgłaszać się właśnie teraz. Karnety na semestr kosztują 30 zł, można je kupić w Multikinie od poniedziałku do piątku w godz. 10-16. Szczegółowych informacji udziela Anna Kaczmarek (tel. 052/ 325-78-34). Organizatorzy planują również sprzedaż biletów na poszczególne seanse. Opiekunowie grup wchodzą za darmo.
     Więcej informacji o Filmowej Akademii Młodych można uzyskać dzwoniąc do Pauliny Łosińskiej pod nr tel. 602-48-51-05. **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska