Bruksela dała miliony wodociągom

  Bruksela dała miliony wodociągom

  Anna Stasiewicz

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Miejskie wodociągi dostały w ciągu ostatnich lat kilkaset milionów złotych z funduszy unijnych. Spółka jest liderem, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków z Brukseli.

  Przyznanie przed kilkoma laty bydgoskim wodociągom grantu z ISP-y było niemałą sensacją. Spółka była pierwsza w naszej części Europy, która otrzymała aż tak duże wsparcie z Unii Europejskiej. Wodociągi dostały około 130 milionów złotych. ISPA (dziś już nie istnieje) była tak zwanym funduszem przedakcesyjnym. O pieniądze mogły ubiegać się państwa, które nie były członkami Unii Europejskiej.


  Wodociągom udało się jeszcze dodatkowo uzyskać kredyt z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w wysokości ponad 100 milionów złotych.

  - Bez tych pieniędzy nie byłoby w ogóle mowy o inwestycjach na taką skalę, jak właśnie robimy - nie ukrywa dziś Stanisław Drzewiecki, prezes miejskich wodociągów. - Przez lata sieć wodociągowa i kanalizacyjna nie była praktycznie remontowana. Większość rur budowano z kiepskiej jakości materiałów. Jeszcze niedawno była w opłakanym stanie.


  Dziś jest już lepiej. Dzięki "Bydgoskiemu Programowi Usług Wodociągowo-Kanalizacyjnych" między innymi buduje się nowe sieci kanalizacyjne i wymienia rury z azbestocementu. Zbudowano już przepompownie ścieków, rozbudowano ujęcie wody "Las Gdański". Zbudowano magistralę wodociągową do Fordonu i na górny taras. - Woda jest lepsza, a awarii mniej - wymienia korzyści prezes Drzewiecki.


  Po pierwszych sukcesach, spółka postanowiła pójść za ciosem i złożyła wniosek o kolejne pieniądze, tym razem już z funduszu dla członków Unii Europejskich.


  Bydgoszcz otrzymała najwyższe dofinansowanie spośród polskich miast - ok. 400 milionów euro. - Zgarnęliśmy 20 procent całej puli, jaką dysponował fundusz - cieszy się Stanisław Drzewiecki. - W dodatku nasz projekt oceniono najwyżej.


  Inwestycje finansowane z EBOR-u i ISP-y już w większości zrealizowano. Zakończenie prac, na które pieniądze daje fundusz spójności, planowane są na rok 2009.


  Jakie inwestycje będą finansowane z funduszu spójności, czytajcie na stronie 14.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy