Centrum naukowców

  Agnieszka Szynkowska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Lesław Biliński, kanclerz Akademii Techniczno-Rolniczej, przy powstającym budynku RCI

  Lesław Biliński, kanclerz Akademii Techniczno-Rolniczej, przy powstającym budynku RCI ©Tomasz Czachorowski

  Nowoczesne laboratoria i baza naukowa, a wszystko na prawie siedmiu tysiącach metrów kwadratowych. Przy ATR w Fordonie powstaje centrum, które będzie kształcić studentów, naukowców, pomagać przedsiębiorcom i prowadzić badania.
  Lesław Biliński, kanclerz Akademii Techniczno-Rolniczej, przy powstającym budynku RCI

  Lesław Biliński, kanclerz Akademii Techniczno-Rolniczej, przy powstającym budynku RCI ©Tomasz Czachorowski

  Regionalne Centrum Innowacyjności budowane jest w Fordonie przy Auditorium Novum Akademii Techniczno-Rolniczej przy ul. Kaliskiego w Bydgoszczy. Powstanie w dwóch etapach: do listopada przyszłego roku stanie część dydaktyczno-informacyjna, natomiast do 2010 roku - laboratoria.


  Centrum będzie kształcić studentów i naukowców ATR między innymi na studiach podyplomowych z zakresu zaawansowanych technologii, na przykład telemedycyny, teleinformatyki czy wspomaganych komputerowo metod informacji geograficznych. Będą tu także organizowane seminaria i konferencje naukowe. Swoją ofertę RCI kieruje także do właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw. To tutaj będzie się także mieścić powstające centrum zarządzania miejskimi i regionalnymi sieciami komputerowymi.


  W RCI będą też prowadzone badania naukowe, także dla prywatnych firm, których albo na to nie stać, albo nie mają odpowiedniego sprzętu.

  - Inwestycja przyczyni się do unowocześnienia i rozszerzenia oferty dydaktycznej uczelni. Wpłynie na lepsze dostosowanie wiedzy i kwalifikacji do potrzeb i oczekiwań regionalnych pracodawców. Celem dydaktycznej części centrum oprócz edukacji studentów i pracowników ATR, będzie między innymi kształcenie przedsiębiorców małych i średnich firm. RCI będzie także pełnić funkcję informacyjną, doradczą i szkoleniową dla nich - mówi dr hab. prof. ATR Antoni Bukaluk, prorektor uczelni ds. nauki.


  Do RCI przeniesionych zostanie sześć uczelnianych ośrodków rozproszonych po całej Bydgoszczy: Regionalna Biblioteka i Czytelnia Techniczna, Regionalny Ośrodek Informacji Patentowej, Regionalny Ośrodek Informacji Naukowo-Technicznej, Biuro Monitoringu Zawodów Inżynierskich i Związanych z Rolnictwem, Regionalny Punkt Programów Europejskich oraz Regionalny Punkt Informacji Normalizacyjnej. Powstanie tu także zupełnie nowe Multimedialne Centrum Kształcenia i Szkoleń.


  RCI mieścić się będzie w dwóch połączonych ze sobą budynkach. Ich budowa trwa już od początku roku Na razie postawiono fundamenty budynków i ściany. Budowlańcy już rozpoczęli montaż dachów. Budynek zostanie oddany do użytku w marcu przyszłego roku. Wtedy rozpocznie się przenoszenie do niego instytucji uczelni z całej Bydgoszczy.


  Z myślą o uczestnikach szkoleń na dwóch piętrach w akademiku ATR nr 2 w Fordonie wydzielany jest hotelik. Przebudowywanie pokoi trwa tam już od czerwca. Zakończyć powinno się we wrześniu. Do dyspozycji gości będą jedno-i dwuosobowe pokoje z telewizorem.


  Budowa centrum pochłonie ponad 22 mln zł. W 75 proc. finansuje ją Unia Europejska z funduszy strukturalnych. Resztę pieniędzy wyłożą Akademia Techniczno-Rolnicza, Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski w Toruniu oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy