Bezrobocie 9,5 proc.

  Bezrobocie 9,5 proc.

  (maw)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Znowu nam spadło bezrobocie. Choć w Bydgoszczy bez pracy jest nadal ponad 15400 osób, to wielu pracodawców ma ogromne problemy ze znalezieniem pracowników.

  W czerwcu z rejestru Powiatowego Urzędu Pracy ubyło ponad 700 bezrobotnych. Większość podjęła pracę, pozostałe rozpoczęły staż lub przygotowanie zawodowe. Bydgoski "pośredniak" pozyskał 1278 ofert zatrudnienia od pracodawców z terenu miasta i powiatu.


  Za chlebem za granicę


  Co wpłynęło na obniżenie stopy bezrobocia w czerwcu?


  Tomasz Zawiszewski, zastępca kierownika Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy, wyjaśnia: - Pracodawcy stworzyli więcej miejsc pracy niż przed miesiącem.

  Równocześnie mniej osób zwolnili. Nie bez znaczenia jest fakt, że wiele osób, które miały pracę zwolniło się i wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszych warunków zatrudnienia. Pozostały po nich wakaty, które zostały szybko obsadzone.


  Brakuje rąk do pracy


  Jednak wciąż są w naszym mieście firmy, które od miesięcy bezskutecznie szukają pracowników.


  Od zaraz na robotę mogą liczyć: budowlańcy (zwłaszcza murarze, operatorzy sprzętu ciężkiego), kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii CE, kucharze, pomocnicy kuchenni, kelnerzy, piekarze, mechanicy. Większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć również: stolarze, tokarze, szwaczki, tapicerzy, sprzedawcy i nauczyciele praktycznej nauki zawodu. Praca czeka też na inżynierów z różnych branż.


  Nie potrzeba humanistów


  Komu obecnie najtrudniej znaleźć zatrudnienie?


  Paniom, głównie z wykształceniem ekonomicznym lub administracyjnym, które szukają pracy biurowej. - Nie ma też pracy dla absolwentów kierunków humanistycznych oraz dla osób bez żadnych kwalifikacji - mówi Tomasz Zawiszewski.


  Kolejne dane o stopie bezrobocia w kraju Główny Urząd Statystyczny poda pod koniec sierpnia.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy