Sąd będzie większy

  Sąd będzie większy

  (bog)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Ryszard Smęda kieruje pracami remontowymi bydgoskiego Sądu Rejonowego

  Ryszard Smęda kieruje pracami remontowymi bydgoskiego Sądu Rejonowego ©Jarosław Pruss

  Po remoncie praca sądu ma być szybsza i wygodniejsza. Pierwsze rozprawy odbędą się prawdopodobnie w następnym roku.
  Ryszard Smęda kieruje pracami remontowymi bydgoskiego Sądu Rejonowego

  Ryszard Smęda kieruje pracami remontowymi bydgoskiego Sądu Rejonowego ©Jarosław Pruss

  Po remoncie siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej przy Nowym Rynku 10 jej powierzchnia zwiększy się z 1735 do blisko trzech tysięcy metrów kwadratowych.


  - Adaptujemy poddasze. Do tego wyburzamy stare i na jego miejscu budujemy nowe, większe skrzydło. Dzięki temu będziemy mieć więcej pomieszczeń. To ułatwi i przyspieszy naszą pracę - mówi Henryk Tucholski, dyrektor Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Dodaje też, że terminy roprwa będą częściej wyznaczane. Skróci się też czas postępowań.


  Nie tylko większa powierzchnia to atut wyremontowanego budynku.

  Wśród kolejnych udogodnień zaplanowano m.in. dodatkowe pomieszczenie dla zatrzymanych. - Do tej pory, podczas przerw, oskarżeni byli odprowadzani do budynku głównego. Teraz to się zmieni - mówi dalej Henryk Tucholski.


  HISTORIA


  Została wybudowana w latach 1844-1948 dla kupca Carla Beleitesa. W drugiej połowie XIX wieku została rozbudowana o boczne skrzydła. A około 1910 roku podwyższono jej górną kondygnację.


  Budynek jest typowym przykładem architektury eklektycznej z przewagą form klasycyzujących.


  9 milionów za...


  Zakres prac jest ogromny. Oprócz budowanego skrzydła (1700 m kw.) całkowicie zmieni się budynek środkowy. Obecnie robotnicy wymieniają tu strop, więźbę dachową i sam dach. Murują też ścianki działowe i montują elementy różnych instalacji. Praktycznie wyburzyli wszystko, co było w środku pozostawiając tylko gołe ściany i front. Zrobili tak, bo budynek jest wpisany w rejestr zabytków i objęty stałą kontrolą konserwatorską.


  Między innnymi to podniosło koszty, które sięgnęły prawie dziewięciu milionów złotych.


  Skończą wcześniej?


  Planowane zakończenie prac przewidziano na koniec sierpnia 2008 roku. Wykonawca robót robi jednak wszystko, aby pierwsze rozprawy odbyły się jeszcze w 2007 roku.


  - Bardzo mu na tym zależy. Przecież nikt nie chciałby zamrażać swoich środków i pracowników w inwestycję trwającą dwa lata - tłumaczy Henryk Tucholski. Szybsze zakończenie remontu to także oszczędności dla sądu. Nie bedzie musiał wydawać pieniędzy na wynajem pomieszczeń dla przeniesionych wydziałów.


  Remont rozpoczął się w grudniu ubiegłego roku.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy