Młodzi teraz chcą uczyć się gotowania

  Młodzi teraz chcą uczyć się gotowania

  Ewa Abramczyk-Boguszewska

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Więcej niż rok temu gimnazjalistów chce zostać kucharzami. Liczą na znalezienie pracy za granicą.

  W Zespole Szkół Gastronomicznych aż 108 chętnych będzie walczyć o 32 miejsca w klasie dla kucharzy małej gastronomii.


  Prawdziwy booom


  W Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 4 wielu chętnych jest w tym roku do klasy kształcącej właśnie w tym zawodzie.


  - Można nawet powiedzieć, że jest boom na kucharzy - mówi Anna Mleczek, wicedyrektor Zespołu Szkół Drzewnych, w skład którego wchodzi ZSZ nr 4. - Absolwenci gimnazjów liczą na to, że uda im się znaleźć pracę, także za granicą. I nic dziwnego, bo poszukiwani są dobrzy kucharze.


  Więcej fryzjerów, mniej rzemieślników


  Popularność zyskuje też zawód fryzjera.


  - Trochę się nawet obawialiśmy o nabór do tej klasy, ale okazało się, że bezpodstawnie - mówi Anna Mleczek. - Mniej osób wybiera natomiast profesję sprzedawcy. Młodzież obserwuje rynek pracy, a sprzedawcom nie jest teraz łatwo znaleźć posadę. Niewielu mamy chętnych do klas wielozawodowych, kształcących między innymi w zawodach rzemieślniczych.


  Będzie drugi nabór


  W ZSZ nr 4 zostanie w tym roku w sumie utworzonych 6 klas. - Spodziewamy się, że będziemy przeprowadzać drugi nabór. Tak było nawet w najlepszych latach - dodaje Anna Mleczek.


  Umiarkowanym powodzeniem cieszy się Zasadnicza Zawodowa Szkoła Drzewna, w której zostanie utworzona jedna klasa dla stolarzy.


  Ogrodnicy do Niemiec


  Na brak chętnych nie narzekają w Zespole Szkół Ogrodniczych. - Chętnych do technikum jest znacznie więcej niż w ubiegłym roku, natomiast do Zasadniczej Szkoły Zawodowej Ogrodniczej sytuacja wygląda podobnie - mówi Andrzej Wiosna, dyrektor "ogrodnika". - Nie obawiamy się jednak o nabór. W Zasadniczej Szkole Zawodowej planujemy utworzyć jedną klasę kształcącą ogrodników i myślę, że się to uda.


  W ZSO powstaną po dwie klasy Technikum Ogrodniczego i Technikum Agrobiznesu.


  - Jest zapotrzebowanie na pracowników w tych zawodach - potwierdza Andrzej Wiosna. - Zdarza się nawet, że do szkoły trafiają zagraniczne oferty pracy. Polscy ogrodnicy znajdują zatrudnienie głównie w Niemczech.


  Termin mija o godzinie 15


  Uczniowie jeszcze dziś, do godz 15 mają czas na zmianę decyzji, dotyczącej wyboru szkoł.


  Wyniki rekrutacji poznamy w środę, 28 czerwca o godz. 12. Do 30 czerwca uczniowie muszą potwierdzić wolę nauki w placówce, do której zostaną przyjęci. Powinni dostarczyć do niej oryginał świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego.


  Ostateczne listy przyjętych zostaną wywieszone w szkołach 30 czerwca o godz. 14.


  Do 5 lipca do godz. 12 będzie można składać dokumenty w szkołach, w których będą jeszcze wolne miejsca.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy