Nauczę dzieci całego świata

  Nauczę dzieci całego świata

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Maria Drzewiecka ze swoim uczniem Adasiem

  Maria Drzewiecka ze swoim uczniem Adasiem ©Tytus Żmijewski

  Krystyna Klugiewicz, Maria Drzewiecka i Stefan Pastuszewski to bydgoszczanie, którzy zostali nagrodzeni przez Niezależną Fundację Popierania Kultury im. Jerzego Bonieckiego.
  Maria Drzewiecka ze swoim uczniem Adasiem

  Maria Drzewiecka ze swoim uczniem Adasiem ©Tytus Żmijewski

       Krystyna Klugiewicz i Maria Drzewiecka to nauczycielki z bydgoskiego Ośrodka im. Braillea. Pierwsza z pań jest już na emeryturze, ale nadal działa społecznie.
       Obie zostały nagrodzone za pracę z dziećmi głuchoniewidomymi.
       Stefan Pastuszewski, bydgoski radny i literat otrzymał nagrodę za działalność kulturalno-społeczną w Bydgoszczy, na Białorusi i Litwie.
       W Ośrodku im. Braillea działa jedyny w Polsce ośrodek dla nich. Podopiecznych jest 12. Maria Drzewiecka - tyflopedagog (osoba pracująca z dziećmi niewidomymi), reedukator głuchoniewidomych i rehabilitant wzroku spędza w ośrodku niemal każdą wolną chwilę.
       - Dlaczego wybrała Pani ten zawód?
       
  - Pochodzę z rodziny nauczycielskiej i to już chyba taka choroba genetyczna. A mówiąc poważnie, chciałam poznać człowieka, który jest inny niż my, ale w gruncie rzeczy taki sam.
       - Czego Panią nauczyła ta praca?
       
  - Rozumienia dziecka, jego potrzeb, emocji. Trudno sobie wyobrazić, jak odbiera się świat, gdy jest się głuchoniewidomym, a ja chcę dzieci tego świata nauczyć.
       - Czym jest dla Pani nagroda fundacji?
       
  - Wielkim wyróżnieniem. Takiej radości nie sprawiłaby mi żadna inna nagroda, bo doceniono pracę dla dzieci. (ea)
       O fundacji:
       
  Niezależna Fundacja Popierania Kultury POLCUL została założona przez Jerzego Bonieckiego w 1980 roku w Australii. Nagradza osoby pracujące społecznie. Wśród ponad tysiąca wyróżnionych byli m.in. Janina Ochojska, Władysław Siła-Nowicki, Maciej Szumowski.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy