Umowy na 10 lat

  (ea)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Osoby prowadzące przedszkola niepubliczne mogą zawierać z gminą dłuższe umowy użyczenia nieruchomości. Maksymalny termin to dziesięć lat.

  Zdecydowana większość przedszkoli niepublicznych mieści się w budynkach należących do miasta. Osoby prowadzące te placówki muszą więc zawierać z gminą umowy użyczenia nieruchomości.


  Remonty na kredyt


  W ubiegłym roku zmieniono warunki, na jakich je podpisywano. Przedtem umowy zawierano na pięć lat (decydowała o tym Rada Miasta), po zmianach - na trzy (umowy podpisywał prezydent).


  Jak mówi Magdalena Redlińska, prezes Bydgoskiego Towarzystwa Oświaty Niepublicznej i jednocześnie dyrektor niepublicznego przedszkola "Skrzat" przy ul. Wiosny Ludów na Wyżynach, tak krótki okres użyczenia był dużym utrudnieniem głównie ze względów finansowych.


  Przedszkola niepubliczne mieszczą się bowiem głównie w starych budynkach, wymagających remontów. Tych prac miasto jednak nie finansuje. Aby je przeprowadzić, gospodarze placówek muszą zaciągać kredyty, a te trudno spłacić w ciągu trzech lat. Dotacja na jedno dziecko w przedszkolu niepublicznym wynosi 75 proc. kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu publicznym. To, jak mówią gospodarze tych pierwszych wystarcza zaledwie na podstawowe potrzeby.


  Znaleźli wyjście


  Sytuacja zmieniła się jednak na korzyść. Bydgoscy radni zdecydowali, że osoby prowadzące przedszkola niepubliczne będą mogły zawrzeć umowę użyczenia nieruchomości nawet na dziesięć lat.


  - Nie jest to obligatoryjny termin, bo takie umowy będą podpisywane tylko z zainteresowanymi osobami - mówi Magdalena Redlińska. - Jesteśmy zadowoleni z tego rozwiązania, bo umożliwia nam spokojną pracę.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy