Mamy dostaną tysiąc

  Mamy dostaną tysiąc

  Anna Stasiewicz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Tysiąc złotych "becikowego" dla matki, która urodziła dziecko 9 lutego i po tym terminie. Taką decyzję podjęli wczoraj radni.
       Wczorajsza decyzja radnych poszerza grupę rodziców, które dostaną zapomogę od miasta. Prezydent bowiem proponował, by "becikowe" przysługiwało rodzicom dzieciom urodzonym po wejściu w życie uchwały. A ta mogłaby zacząć obowiązywać dopiero po 2 tygodniach od momentu ogłoszenia jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W praktyce oznaczałoby to wypłacanie zapomogi prawdopodobnie dopiero w maju.
       Krzywdząca uchwała
       
  Radni Prawa i Sprawiedliwości uznali to za krzywdzące dla kobiet, które urodziły dzieci wcześniej. - Ustawa umożliwiająca wypłacenie rządowego "becikowego" weszła przecież w życie 9 lutego. I dzieci urodzone od tego dnia powinna obejmować uchwała - argumentował radny Tomasz Rega.
       Ile dać tysięcy?
       
  Pozostali radni też nie pozostali w tyle i zgłaszali kolejne wnioski. Jacek Bukowski (SLD) zaproponował, by kwotę "becikowego" z tysiąca zwiększyć do 3 tysięcy złotych. - Mam wątpliwości co do intencji Jacka Bukowskiego - oznajmił Sławomir Młodzikowski (LPR) i zaproponował, by zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka wynosiła 1,5 tysiąca złotych.
       - Może przerwiemy ten koncert życzeń - zaproponował w końcu prezydent Konstanty Dombrowicz. - Możemy się oczywiście licytować, ile ma wynosić "becikowe". Może sto tysięcy albo milion.
       
  Najbardziej radykalne rozwiązanie zaproponował zaś Roman Jasiakiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta. - Środki na "becikowe" lepiej przeznaczyć na tworzenie nowych miejsc pracy - oznajmił. - Pan przewodniczący to nigdy nie rodził, a ja rodziłem niedawno - krzyczał ze swojego miejsca Marek Gralik (PiS). Jego klubowy kolega Wojciech Nowacki dodał: - Absurdalny pomysł. To jakby rozwiązać Urząd Miasta, a pieniądze przeznaczyć na nowe miejsca pracy.
       Godność, nie pieniądze
       
  - Dajmy ludziom godność i pracę, a nie rozdawajmy pieniędzy - apelował Jasiakiewicz.
       Wnioski Bukowskiego, Młodzikowskiego i Jasiakiewicza przepadły. Nad propozycją PiS-u radni nie głosowali, bo prezydent zgodził się, by "becikowe" wypłacać rodzicom dzieci urodzonych 9 lutego i po tym dniu. Zapomoga wyniesie tysiąc złotych. Otrzyma je rodzic, którego dochód nie przekracza tysiąca złotych. Ma to kosztować miejski budżet 2 miliony złotych rocznie.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy