Idźcie "Na obywatela"

  Idźcie "Na obywatela"

  (my)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Jutro rozpoczynają się obchody 25. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku. Najciekawiej zapowiada się premiera filmu "Na obywatela".
       Autorem scenariusza paradokumentu (w fabularnych epizodach grają aktorzy) jest Józef Herold, bydgoski dziennikarz. Reżyserii podjął się Adamdyrektor Teatru Polskiego, a realizacją telewizyjną zajęła się Katarzyna Marcysiak z TVB. - Podstawą był dla nas film, nakręcony przez milicję w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy 19 marca 1981 roku. Chcieliśmy przybliżyć te wydarzenia, ale raczej osobom, które ich nie pamiętają - mówi Herold.
       Film, który odnaleziono po latach jest zapisem cenzurowanym przez służby bezpieczeństwa. - Do tej pory nie udało się odnaleźć oryginału. Nagranie, którym dysponujemy, nie jest kopią z taśmy, a z telewizora - tłumaczy Maciej Grześkowiak, szef TVB.
       Skąd wziął się tytuł filmu "Na obywatela? - Taka była komenda, wydana przez majora Bednarka, dowodzącego tego dnia zomowcami - wyjaśnia Jan Rulewski, były opozycjonista, jeden z głównych bohaterów wydarzeń bydgoskich. - Jeśli chodzi o film z 1981 roku, to wiadomo już, że został spreparowany przez bezpiekę. Na przykład mój płacz na sali sesyjnej wcale nie był taki głośny. Poziom głośności w tym miejscu podniesiono trzykrotnie.
       "Na obywatela" będzie można obejrzeć w sali sesyjnej urzędu przy ulicy Jagiellońskiej jutro o godzinie 18.00. W sobotę od godziny 15.30 planowana jest konferencja "Kryzys Bydgoski - Marzec 1981 25 lat później". Uczestniczyć będą w niej m.in. Jan Rulewski, Andrzej Kiedrowicz (prokurator, który prowadził śledztwo w sprawie prowokacji, a później został od niego odsunięty) oraz Ludwik Skowronek, który 25 lat temu był zastępcą dyrektora wydziału rolnictwa UW.
       Dzień później - w niedzielę - odbędzie się niecodzienna uroczystość. Po mszy świętej w kościele Bożego Ciała przy ulicy Jesionowej, zostanie - około godziny 16.00 - odsłonięta tablica poświęcona pamięci nieżyjącego od 2 lat Krzysztofa Gotowskiego, byłego opozycjonisty, jednego z ważniejszych uczestników wydarzeń marcowych. Tablica będzie wmurowana w kładkę przy ulicy Fordońskiej, którą budowała firma Gotowskiego.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy