Wkrótce nie będą mieli kogo uczyć

  Wkrótce nie będą mieli kogo uczyć

  Ewa Abramczyk-Boguszewska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Nauczyciele ze szkół zawodowych mogą stracić pracę, bo uczniów jest tam coraz mniej. W dodatku w tym roku technika na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej opuszczają ostatni absolwenci.
       Nie jest tajemnicą, że do techników, nie mówiąc już o zawodówkach zgłasza się coraz mniej chętnych. Uczniowie, nawet ci nie najzdolniejsi, wybierają ogólniaki.
       Etat na kursach
       
  Jakby tego było mało, w tym roku z techników na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej wychodzą ich ostatni absolwenci. Ta młodzież uczyła się jeszcze "starym" trybem. Trzy lata spędzała w szkole zawodowej, a potem kolejne trzy w technikum.
       Oznacza to, że w szkołach zawodowych od września będzie jeszcze mniej uczniów. Tymczasem już teraz sytuacja jest trudna, zwłaszcza w przypadku nauczycieli przedmiotów zawodowych. - Muszą pracować w innych szkołach, prowadzić kursy, aby uzupełnić etat - mówi dyrektor jednego z bydgoskich zespołów szkół. - Nie wiem, co będzie od września. Nie ma się co oszukiwać: część z nich może stracić pracę, bo nie będą mieli kogo uczyć.
       Młodzież wybiera
       
  - Sytuacja w szkolnictwie zawodowym nie jest łatwa - przyznaje Leszek Latosiński, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu bydgoskiego ratusza. - O wszystkim jednak decyduje młodzież. Jeśli nie chce się uczyć w szkołach zawodowych, nikt jej do tego nie zmusi. Już w ubiegłym roku nie zwiększaliśmy liczby oddziałów w liceach ogólnokształcących. Teraz będzie podobnie. Słabsi uczniowie siłą rzeczy będą musieli zainteresować się nauką w szkołach zawodowych.
       
  Leszek Latosiński stwierdził, że rzeczywiście może być problem z pracą dla nauczycieli w tych placówkach. Jak powiedział, dotyczy to jednak nie tylko nauczycieli przedmiotów zawodowych, ale wszystkich pedagogów.
       - Nie można tego stwierdzić z całą pewnością, bo nie wiadomo, jak będzie wyglądał nabór. Teraz tego nie przewidzimy - powiedział.
       
  Może emerytura?
       
  Zastępca szefa bydgoskiej oświaty powiedział, że nauczyciele mieli czas na przekwalifikowanie się. - Poza tym jeszcze w tym roku szkolnym oraz następnym mogą przechodzić na wcześniejszą emeryturę - dodał.
       
       Kiedy, zresztą nie pierwszy raz, pytamy wydział edukacji o przyszłość bydgoskich szkół i zatrudnionych w nich nauczycieli, najczęściej słyszymy: "Sytuacja nie jest łatwa, zdecyduje młodzież, część nauczycieli być może straci pracę, ale..." Brak konkretów świadczy o jednym - miasto nadal nie wypracowało konkretnej polityki oświatowej.
       
  Hanna Walenczykowska

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy