Stragany kontra hipermarkety

  Stragany kontra hipermarkety

  Bogdan Dondajewski

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Handlarze z osiedlowych targowisk zawiązali stowarzy -szenie "Bydgoskie Targowiska". Razem chcą walczyć o lepsze warunki pracy i wyższe zarobki.
       Od lat, robiąc zakupy na targowiskach, bydgoszczanie przeżywają prawdziwą gehennę. Brud, błoto, kałuże i problemy z kieszonkowcami to wizytówka bazarów. Daletgow w końcu handlowcy ze straganów postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Wczoraj ogłosili powstanie stowarzyszenia "Bydgoskie Targowiska".
       W jedności siła
       
  - Właścicielem wszystkich największych targowisk jest miasto. To prezydent ustala warunki finansowe, na których one funkcjonują, podpisuje regulaminy i umowy z dzierżawcami - wylicza Wojciech Nowacki, bydgoski radny.
       Do tej pory kupcy nie mieli silnej reprezentacji. W ubiegłym roku doprowadzili do obniżenia opłat targowych, ale to nic nie dało. Dzierżawcy od razu podnieśli opłaty eksploatacyjne wyrównując obniżkę. - Doszliśmy do wniosku, że w jedności siła. Zjednoczeni będziemy silniejszym partnerem w rozmowach z prezydentem - twierdzi Adam Pietruszka, z targowiska na Bartodziejach i współzałożyciel stowarzyszenia.
       Płacimy za dużo!
       
  Kupcy chcą jak najszybciej spotkać się z Konstantym Dombrowiczem i przedstawić mu swoje postulaty i propozycje.
       Na pewno poruszą kwestię opłat. - Dlaczego targowiska położone daleko od centrum miasta są uznawane za pierwszą strefę handlową? - pytają. - Przecież właśnie to wpływa na wysokość opłat targowych i ceny, jakie oferujemy klientom. Chcą też, aby prezydent wziął się za niesolidnych dzierżawców, z którymi podpisuje umowy. - Im też regularnie płacimy duże pieniądze. A gdzie są stróże, sprzątaczki, ubikacje, prąd?
       Ludzie ze straganów nie wykluczają też nacisków na Radę Miasta, aby ta nie sprzedawała gruntów, z których miasto ma dochody.
       Miasto ma zysk, a ludzie
       pracę
       Do kasy miasta w 2005 roku z tytułu opłat targowych wpłynęło 2 mln złotych. W 2006 szacuje się tę kwotę na 1,4 mln.
       Tylko na targowisku na Bartodziejach pracuje 250 handlarzy. W całej Bydgoszczy - około trzech tysięcy.

       Kołobrzeg jest wzorem
       
  Dzięki tym działaniom członkowie stowarzyszenia "Bydgoskie Targowiska" chcą stanowić silną konkurencję dla wielkich hipermarketów. Nie ukrywają też, że wzorem jest dla nich Kołobrzeg. - Tam kupcy zjednoczyli się na początku lat 90. Razem doprowadzili do tego, że w mieście nie powstał żaden hipermarket - oświadcza Adam Pietruszka.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy