Grant może być za kółko

  Grant może być za kółko

  Ewa Abramczyk-Boguszewska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Od września nauczyciele będą mogli otrzymywać wynagrodzenie za prowadzenie zajęć w ramach grantów oświatowych. Dotychczas często pracowali za darmo.
       Granty oświatowe są przyznawane na prowadzenie dodatkowych zajęć w placówkach oświatowych. O dofinansowanie mogą się ubiegać zarówno szkoły, jak i na przykład, domy kultury.
       Stare zasady...
       
  Obecnie rozpatrywane są wnioski o przyznanie pieniędzy na II semestr bieżącego roku szkolnego. Do bydgoskiego ratusza wpłynęło 348 wniosków. - Te rozpatrywane są jeszcze według starych zasad - wyjaśnia Marian Sajna, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta.
       ... i nowe priorytety
       
  W nowym roku szkolnym czekają nas zmiany.
       Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Bydgoszczy, granty będą przyznawane głównie za "rozwijanie aspiracji poznawczych i twórczych dzieci i młodzieży poprzez prowadzenie zajęć wykraczających poza program szkolny, stanowiących atrakcyjną propozycję intelektualną, rozwijających uzdolnienia i talenty uczniów".
       Oznacza to, że w nowym roku szkolnym większą szansę na uzyskanie grantów mają, na przykład nauczyciele prowadzący koła przedmiotowe.
       Ważne zdolności
       
  - Zależy nam na rozwijaniu kierunkowych zdolności uczniów - mówi Marian Sajna. - Dotychczas rozpatrując wnioski o przyznanie grantów nie promowaliśmy takich zajęć.
       Grant w pigułce
       Uchwałę o polityce oświatowej przyjęto 26 marca 1997. Od tego czasu przyznawane są granty, czyli pieniądze na realizację ciekawych pomysłów, proponowanych przez placówki oświatowe. W ubiegłym roku na granty w miejskim budżecie było zarezerwowanych 400 tysięcy złotych. W tym roku jest to milion złotych.

       Pieniądze za pracę
       
  Od września będzie obowiązywać również istotna zmiana dotycząca pedagogów. Zgodnie z nowym regulaminem, pieniądze przyznane w ramach grantu będzie można przeznaczyć również na wynagrodzenia dla nauczycieli prowadzących zajęcia.
       - Wcześniej też tak bywało, ale pedagodzy pracowali przeważnie za darmo - usłyszeliśmy w bydgoskim ratuszu. - Teraz w regulaminie jest zapis, który reguluje te kwestie. Pieniądze mogą zostać wydane nie tylko na pomoce naukowe dla nauczycieli, ale właśnie również na ich wynagrodzenia. Przedtem regulamin tego nie precyzował.
       Czas do marca
       
  W tym roku na granty w bydgoskim budżecie zarezerowano milion złotych. To ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym.
       W pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego przyznano granty na realizację 307 projektów w 87 placówkach.
       Obecnie pracuje komisja, która zdecyduje o przydziale pieniędzy w II semestrze bieżącego roku szkolnego. Termin składania wniosków o udzielenie grantów w roku szkolnym 2006/2007 mija 15 marca.
       

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Dzieciaki gotują na Święta

  Gminy w Kujawsko-Pomorskiem

  Wiadomości z Bydgoszczy